fbpx

Seniorki tulą maluszki w Poznańskim Szpitalu

W Poznaniu ruszył ciekawy i jednocześnie wzruszający projekt, który łączy serca seniorów z potrzebami najmłodszych mieszkańców miasta. W ramach inicjatywy „Senior maluszka tuli”, emeryci i renciści spędzają czas z noworodkami, których rodzice z różnych przyczyn nie mogą być przy nich w szpitalu.

Ostatnio do projektu zgłosiło się 22 seniorek, które po przeszkoleniu, mają okazję doświadczyć radości opieki nad maluchami. Bożena Zielińska, jedna z pierwszych wolontariuszek, opowiada: “To jest piękny wolontariat. Ja szukałam jakiegoś zajęcia dla siebie na emeryturze, żeby nie siedzieć w domu. Zgłosiłam się, przeszłam szkolenia i teraz tulę te cudowne dzieci. Bliskość sprawia, że rosną zdrowsze i spokojniejsze”.

Jolanta Henka, pielęgniarka oddziałowa w Szpitalu im. Raszei, podkreśla, że niektóre dzieci potrzebują bliskości przez całą dobę. “Niekiedy wystarczy, że panie przyjdą na dwie, trzy godziny, ale są też dzieci, które byłyby szczęśliwe, będąc tulone przez cały czas”.

Oczywiście projekt „Senior maluszka tuli” dba o bezpieczeństwo zarówno dzieci, jak i seniorów. Przed rozpoczęciem wolontariatu seniorzy przechodzą badania lekarskie, podobnie jak pracownicy medyczni. Dodatkowo, ich lekarze rodzinny muszą potwierdzić, że stan zdrowia pozwala na taki rodzaj wolontariatu.

Poznański projekt, który powstał w 2019 roku, ma na celu wsparcie rodziców oraz personelu szpitala w opiece nad noworodkami. Wszystko odbywa się oczywiście za zgodą rodziców i lekarzy.

Inicjatywa ta pokazuje, jak ważne jest budowanie mostów między pokoleniami i jak wiele można zdziałać, kiedy serca różnych generacji łączą się w jednym celu – opiece nad najmłodszymi.

Dodaj komentarz