fbpx

Stworzono lakier bakteriobójczy na bazie kurkuminy

Nowa substancja likwiduje drobnoustroje z powierzchni użytkowych w mniej niż 15 minut.

Zespół naukowców z Portugalii opracował pierwszy na świecie preparat łączący polimery kationowe o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych z fotosensybilatorem (czynnikiem zwiększającym czułość na światło) na bazie substancji roślinnej. Lakier może mieć szerokie zastosowanie w m.in. placówkach szpitalnych. Eksperci wskazali, że wykorzystane w środku polimery zyskały większy potencjał do zwalczania bakterii, takich jak E. coli, dzięki użyciu kurkuminy. Preparat ma właściwości niszczące większość szczepów tych mikroorganizmów.

— Nowy lakier jest bezpiecznym rozwiązaniem szczególnie w walce z infekcjami w placówkach medycznych — napisali naukowcy.

Efektywna ochrona

Według autorów projektu lakier można wykorzystać do malowania powierzchni wyposażenia szpitalnego. Pod wpływem światła białego, preparat aktywuje swoje właściwości dezynfekujące. Środek wywołuje stres oksydacyjny u bakterii i zmniejszył tysiąckrotnie ich liczbę, eliminując je w sposób skuteczny, a zarazem bezpieczny – głosi oświadczenie opublikowane przez Uniwersytet w Coimbrze.

Portugalscy naukowcy twierdzą, że nowy lakier może zapewnić efektywną ochronę przeciwko infekcjom w szpitalach, zapobiegając namnażaniu się drobnoustrojów na powierzchniach.

Nowy produkt dezynfekujący został opracowany przez naukowców z kilku portugalskich uczelni, m.in. uniwersytetów w Coimbrze, Vila Real (UTAD) i Porto (FEUO), a także portugalskiej Fundacji na rzecz Nauki i Technologii (FCT).

One thought on “Stworzono lakier bakteriobójczy na bazie kurkuminy

Dodaj komentarz