fbpx

Ile maksymalnie znajomości może utrzymać człowiek?

Szwedzcy naukowcy podważają popularną w psychologii teorię, że przeciętny człowiek jest w stanie utrzymać więzi społeczne z maksymalnie 150 osobami.

Badacze z Uniwersytetu Sztokholmskiego powtórzyli analizę znanego brytyjskiego antropologa Robina Dunbara przeprowadzoną latach 90. Dunbar zaproponował teorię, jakoby istniała korelacja pomiędzy wielkością przeciętnej społeczności u naczelnych a rozmiarem kory mózgowej.

Liczba Dunbara: 148

Autor badania określił na podstawie danych uzyskanych z badania różnych gatunków ssaków liczbę możliwych do utrzymania stabilnych kontaktów społecznych dla człowieka. Wartość ta nazwana została liczbą Dunbara i wynosi 148 (zwyczajowo zaokrąglana do 150).

Szwedzcy naukowcy ponownie przeprowadzili badania podobne do analizy Dunbara, przy użyciu najnowszych metod statystycznych i zaktualizowanych danych dotyczących wielkości mózgu naczelnych. Wyniki nie dają już jednoznacznego rozstrzygnięcia maksymalnej liczby możliwych do utrzymania relacji u ludzi.

– Teoretyczne podstawy liczby Dunbara są chwiejne – mówi profesor Patrik Lindenfors z Uniwersytetu Sztokholmskiego, jeden z autorów badania.

– Mózgi innych naczelnych przetwarzają informacje w trochę odmienny sposób niż ludzki mózg i na ich towarzyskość wpływają czynniki inne niż mózg, takie jak to, co jedzą i jakie drapieżniki na nie polują. Poza tym, u ludzi są ogromne różnice w wielkości siatki kontaktów społecznych – dodaje.

Czy istnieje maksymalna wielkość sieci społecznych?

Według analiz naukowców ze Szwecji przeciętna ilość trwałych znajomości u ludzi jest mniejsza niż 150. Ogromna rozpiętość liczby przeciętnych kontaktów uniemożliwia przeprowadzenie wiarygodnych analiz. Dla jednej osoby będzie to kilka osób, dla kogoś innego kilkaset. Dostępne dziś metody badawcze nie pozwalają wyciągać jednoznacznych wniosków. Dlatego według badaczy nie ma poprawnej odpowiedzi na pytanie, z iloma osobami jesteśmy w stanie utrzymać trwałe więzi. Jest to wartość indywidualna, która może wynieść to więcej niż 150 kontaktów.

Teoria Dunbara zyskała dużą popularność i była przyczynkiem konkretnych zmian w życiu społecznym. Na przykład urzędy skarbowe w Szwecji zmieniły organizację swoich biur tak, aby maksymalnie pracowało w nich 150 osób. Hipoteza ma również zastosowanie dla programistów sieci społecznościowych, którzy uwzględniali na jej podstawie przeciętną ilość kontaktów użytkowników.

Źródło: Uniwersytet Szkokholmski

Dodaj komentarz