fbpx

Nowo odkryty materiał może pomóc w pozyskiwaniu wody w suchym środowisku

1

Badacze z Pacific Northwest National Laboratory przypadkowo udowodnili prawdziwość pewnej teorii, która zrodziła się ponad 20 lat temu. Jak się okazuje, ich wynalazek może w interesujący sposób wpływać na stan skupienia wody.

Badacze z Pacific Northwest National Laboratory odkryli, w wyniku pewnego eksperymentu, że bogate w węgiel nanopręty mogą być idealnym narzędziem do pobierania wody z atmosfery. Gdy wilgotność powietrza wynosi mniej niż 50 procent, woda jest więziona wewnątrz dzielących je luk, a gdy wynosi więcej – woda jest uwalniana w postaci pary.

„Nasz niecodzienny materiał swoim zachowaniem nieco przypomina gąbkę – woda zaczyna go opuszczać, gdy jest nią napełniony zaledwie w połowie.” – powiedział David Lao, jeden badaczy.

Zjawisko, z którym mamy tu do czynienia było opisywane już w 1990 roku, ale wygląda na to, że dopiero teraz po raz pierwszy bezpośrednio ujrzano je w akcji. Na podstawie wcześniejszych teorii zespół naukowców twierdzi, że w ich wynalazku woda kondensuje się i tworzy mosty między odgałęzieniami nanoprętów, a gdy osiąga próg 1,5 nanometra szerokości, szybko wyparowuje.

Właściwości materiału mogą zostać wykorzystane na wiele sposobów. Badacze sugerują, że z jego pomocą można by kolekcjonować i oczyszczać wodę w miejscach, gdzie występuje klimat suchy, tworzyć ubrania, które pochłaniałyby pot i natychmiastowo go usuwały, i nie tylko. Zanim do tego dojdzie, badacze muszę nieco udoskonalić swoje urządzenie. Obecnie jedynie 10 do 20 procent nanoprętów wpływa na wodę we wspomniany sposób.

Źródło: pnnl.gov

Dodaj komentarz