fbpx

Podwodny świat odkrywcy Titatnica. Swoje sukcesy zawdzięcza…dysleksji

Niezdolność do postrzegania świata w taki sam sposób jak inni jest często uważana za wadę, ale spojrzenie z innej perspektywy może być równie odkrywcze. Zwłaszcza jeśli chodzi o podwodny świat dyslektyka…

79-letni Robert Ballard, pionier w dziedzinie technologii robotyki podwodnej, zawsze czuł, że jest “inaczej skonstruowany” niż większość ludzi, ale dopiero kilka lat temu dowiedział się, że jest dyslektykiem.
W końcu znalazł wytłumaczenie dla wcześniejszych problemów z nauką, które odróżniały go od rówieśników. Świadomość ta pozwoliła mu również zrozumieć, jak niezwykły jest jego szczególny dar widzenia. Umiejętność ta pozwala mu świetnie funkcjonować w jego środowisku pracy, którym jest podwodny świat mórz i oceanów. 

Żyję w świecie, w którym wszędzie jest ciemno, więc trzeba sobie wszystko wizualizować w głowie… Dyslektycy są niezwykle dobrzy w wizualizacji trójwymiarowej przestrzeni. Kiedy jestem w moim centrum dowodzenia jestem w stanie wrzucić wszystkie te informacje do głowy, a następnie stworzyć mentalny obraz świata w całkowitej ciemności, w którym czuję się niezwykle komfortowo ponieważ widzę to w swoim umyśle“.

Podwodny świat

Przed odkryciem, że jest dyslektykiem, Ballard zakładał, że wszyscy inni też tak widzą świat, ale to właśnie jego wyjątkowa zdolność do jednoczesnego przyswajania ogromnych ilości informacji “na oko” doprowadziła do jego największych osiągnięć.

Ballard jest człowiekiem odpowiedzialnym za odnalezienie wraku RMS Titanic. Jest to  historyczny sukces, za który zostanie najlepiej zapamiętany (przynajmniej przez wyszukiwarki internetowe). Oprócz odnalezienia innych godnych uwagi wraków – niesławnego nazistowskiego pancernika Bismarck, lotniskowca USS Yorktown oraz torpedowego kutra patrolowego dowodzonego przez Johna F. Kennedy’ego, który uratował swoją załogę, gdy ten zatonął podczas II wojny światowej – technologia zapoczątkowana przez Ballarda dostarczyła nam najbardziej wszechstronnych informacji naukowych o dnie oceanu.

Podwodny świat

Roboty Ballarda zgłębiły tajemnice tektoniki płyt i rozległe, niezbadane wcześniej podmorskie biomy, w których żyją stworzenia rodem z filmów o Obcym, w tym 4-metrowe robaki z koszmarnie zgrzytającymi zębami.

Myśląc poza ramami konwencjonalnej historii morskiej, Ballard wytyczył bezpośrednią trasę handlową przez Morze Śródziemne między starożytnym Rzymem a Kartaginą, podążając szlakiem… pustych butelek po winie, które marynarze wyrzucali za burtę w czasie posiłku. Uważa, że żadna z tych rzeczy nie byłaby możliwa, gdyby nie patrzył na świat oczami dyslektyka.

podwodny świat

Często zastanawiam się, jak inaczej wyglądałoby moje życie, gdybym wiedział, że jestem dyslektykiem… Myślę, że dotarłem do dobrego miejsca, ale dotarłem tam bardzo dziwną drogą“.

W swojej nowej autobiografii “Into the Deep” Ballard opisuje swoją osobistą historię i bogatą karierę, a także bardzo ważną rolę, jaką dysleksja odegrała we wszystkim, co udało mu się osiągnąć.

Ludzie powinni zrozumieć, że dyslektycy nie są głupi, są po prostu innym rodzajem człowieka. Postrzegają świat w zupełnie odmienny sposób” – powiedział Ballard w rozmowie z University of Rhode Island News. “Ta książka to coming-out dla mojej dysleksji. Stoję teraz na podium i mówię: ‘Jestem dyslektykiem’ i czuję się wielkim szczęściarzem“.

Zbliżając się do osiemdziesiątki, Ballard ma obecnie więcej zajęć jako mentor, ale nadal aktywnie angażuje się w nowe projekty, w tym w projektowanie i wdrażanie floty autonomicznych pojazdów podwodnych (AUV), które, jak twierdzi, można zaprogramować “jak stado psów gończych”, aby namierzyły  3 999 040 pozostałych wraków statków spoczywających pod powierzchnią morza (po odjęciu 60, które już odnalazł).

Ponadto Ballard współpracuje z National Geographic w celu stworzenia programu oferującego możliwości edukacyjne, dzięki którym dyslektycy pochodzący z nieuprzywilejowanych środowisk będą mogli lepiej wykorzystać swój potencjał.

Kiedy dorastałam, moja babcia z Kansas miała mnóstwo powiedzonek, ale jedno zapamiętałam szczególnie: ‘Wspaniała jest osoba, która sadzi drzewo, wiedząc, że nigdy nie usiądzie w jego cieniu’. Właśnie w tym miejscu jestem teraz. Sadzę drzewa.”

Obejrzyj inspirujący wykład Roberta Ballarda na TED-ed w języku angielskim:

 

Opracowanie i tłumaczenie: Agata Pałach, autorka bloga Nigdy za późno, o podróżach, życiowych zmianach i języku angielskim.

Źródło: Good News Network

Dodaj komentarz