fbpx

Niedrogi kombajn wiatrowy przekształca najmniejszy powiew wiatru w energię elektryczną

Naukowcy z Nanyang Technological University w Singapurze (NTU Singapore) opracowali tanie urządzenie, które może wykorzystywać energię z wiatru tak delikatnego jak lekka bryza i przechowywać ją w postaci energii elektrycznej.

To nowo opracowane urządzenie o wymiarach 15 na 20cm może wytwarzać napięcie o wartości trzech woltów i generować energię elektryczną o mocy do 290 mikrowatów, gdy jest wystawione na działanie wiatru o prędkości zaledwie dwóch metrów na sekundę (m/s). To wystarczy, aby zasilić komercyjne urządzenie czujnikowe, a także wysłać dane do telefonu komórkowego lub komputera. Lekkie i trwałe urządzenie, zwane kombajnem wiatrowym, kieruje również energię elektryczną, która nie jest używana, do akumulatora, gdzie można ją przechowywać w celu zasilania urządzeń w przypadku braku wiatru.

Zespół NTU przekazał, że urządzenie można łatwo zamontować na bokach budynków i byłoby idealne do środowisk miejskich, takich jak na przykład przedmieścia Singapuru, gdzie średnia prędkość wiatru jest mniejsza niż 2,5 m/s, poza burzami. Korpus kombajnu wiatrowego jest wykonany z włókna epoksydowego, bardzo wytrzymałego polimeru, z głównym mocowaniem, które oddziałuje z wiatrem i jest wykonane z niedrogich materiałów, takich jak miedź, folia aluminiowa i politetrafluoroetylen, trwały polimer znany również jako teflon. Kiedy kombajn jest wystawiony na działanie wiatru, zaczyna wibrować, powodując zbliżanie się i oddalanie płyty od ogranicznika. Powoduje to tworzenie się ładunków na folii i powstawanie prądu elektrycznego, gdy przepływają one z folii aluminiowej do folii miedzianej. W testach laboratoryjnych opracowany przez NTU kombajn wiatrowy mógł stale zasilać 40 diod LED przy prędkości wiatru 4 m/s. Może również uruchomić urządzenie czujnikowe i zasilać je wystarczająco, aby bezprzewodowo przesyłać informacje o temperaturze w pomieszczeniu do telefonu komórkowego. Naukowcy twierdzą, że ich wynalazek może zastąpić baterie w zasilaniu diod elektroluminescencyjnych (LED) i czujników monitorowania stanu konstrukcji. Służą one do monitorowania stanu konstrukcji, ostrzegając inżynierów o problemach, takich jak niestabilność lub fizyczne uszkodzenia konstrukcji miejskich, takich jak budynki czy mosty.

“Jako odnawialne i czyste źródło energii, energetyka wiatrowa przyciąga szerokie zainteresowanie naukowców — powiedział profesor Yang Yaowen, który kierował projektem. „Nasze badania mają na celu rozwiązanie problemu braku kumulacji energii na małą skalę dla bardziej ukierunkowanych funkcji, takich jak zasilanie mniejszych czujników i urządzeń elektronicznych. Opracowane przez nas urządzenie stanowi również potencjalną alternatywę dla mniejszych akumulatorów litowo-jonowych, ponieważ nasz kombajn wiatrowy jest samowystarczalny i wymaga jedynie okazjonalnej konserwacji oraz nie wykorzystuje metali ciężkich, które w przypadku niewłaściwej utylizacji mogą powodować zanieczyszczenie środowiska”.

Zespół NTU pracuje obecnie nad ulepszeniem funkcji magazynowania energii w swoim urządzeniu, a także eksperymentuje z różnymi materiałami, aby poprawić jego moc wyjściową.

 

Źródło: inceptivemind.com

 

Dodaj komentarz