fbpx

Orzeł potrącony w marcu przez samochód wrócił do domu

Orzeł przedni, który doznał obrażeń po zderzeniu z samochodem w Limanowej w marcu, w końcu odzyskał zdrowie i powrócił do swojego naturalnego środowiska. Limanowscy leśnicy odegrali kluczową rolę w ratowaniu tego majestatycznego ptaka.

Świadkowie potrącenia szybko zareagowali na incydent i zapewnili orłowi natychmiastową pomoc weterynaryjną. Pracownicy Nadleśnictwa Limanowa skontaktowali się z Jackiem Wąsińskim z Leśnego Pogotowia w Mikołowie. Po kilku godzinach dostarczyli rannego ptaka do ośrodka, gdzie spędził następne cztery miesiące na leczeniu, rehabilitacji i przygotowaniu do powrotu do środowiska naturalnego.

Dziś młody i silny samiec orła odfrunął w niebo z polany w masywie Dzielca w miejscowości Słopnice. Miejsce to, pełne szeroko otwartej przestrzeni, zostało uważnie wybrane przez specjalistów ds. ochrony przyrody jako idealne dla szybkiej adaptacji środowiskowej orła.

Przy okazji tej radosnej okazji, Kacper Bierowiec, kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, przypomniał o historycznej ważności tego miejsca. Podczas II wojny światowej, teren ten był miejscem operacji 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Dokładnie 79 lat temu, w nocy z 9 na 10 lipca 1944 roku, dwa brytyjskie samoloty Halifax dostarczyły broń i amunicję dla Armii Krajowej na Dzielcu.

Paweł Szczygieł, dyrektor RDLP w Krakowie, podkreślił, że powrót orła do natury jest symbolicznym i optymistycznym wydarzeniem dla małopolskich leśników. Według niego, to ilustruje szeroki zakres kompetencji realizowanych przez leśników, różnorodność zadań wykonywanych przez nich, oraz złożoność ich codziennej pracy.

“To jest jeden z tych dni, kiedy możemy docenić piękne efekty naszej pracy. Orzeł dał nam wspaniały prezent na początek obchodów 100-lecia Lasów Państwowych, które rozpoczęliśmy w ostatnią środę, 12 lipca, w Starym Sączu podczas Ogólnopolskiego Dnia Leśnika” – dodał Szczygieł.

W ceremonii pożegnania orła uczestniczyli między innymi Katarzyna Miłek, starszy specjalista ds. Ochrony Lasu w Wydziale Ochrony Lasu, nadleśniczy Nadleśnictwa Limanowa Janusz Krywult, Regionalny Konserwator Przyrody w Krakowie Małgorzata Mordarska-Duda oraz wójt Gminy Słopnice Adam Sołtys. Ptaka dostarczył do miejsca jego ratownik, opiekun i nauczyciel Jacek Wąsiński.

Dodaj komentarz