fbpx

Sukces łódzkich kardiologów. Zoperowali serduszko wielkości truskawki

Karolek, chłopiec ważący zaledwie 1,5 kg, jest najmniejszym pacjentem w Polsce, który przeszedł operację serca bez otwierania klatki piersiowej. Lekarze z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi przeprowadzili tę innowacyjną i niezwykle skomplikowaną procedurę. W przyszłym tygodniu Karolek ma wrócić do domu.

Chłopiec urodził się w 28. tygodniu ciąży jako bardzo niedojrzały wcześniak, ważąc wówczas 1100 gramów. “Próbowaliśmy wspierać go farmakologicznie, ale niestety nie było to efektywne” – tłumaczy prof. Ewa Gulczyńska, szefowa Kliniki Neonatologii łódzkiego ICZMP.

W przypadku tak małego pacjenta serce, które waży około 1500 g, ma rozmiar truskawki lub niedużej śliwki. Do tej pory najmniejszy pacjent operowany w ten sposób ważył 2200 gramów.

Główną trudnością tej operacji było zapewnienie komfortu cieplnego dla Karolka. “Z tego powodu zabieg robiliśmy w inkubatorze otwartym” – wyjaśnia dr Paweł Dryżek z Kliniki Kardiologii.

Procedura, zwana nieinwazyjną operacją serca, polega na wprowadzeniu plastikowych, elastycznych rurek (cewników) do serca przez naczynie krwionośne w pachwinie. Zestaw zamykający naczynie jest następnie wprowadzany przez te rurki. Po zamocowaniu i sprawdzeniu jego działania w badaniu echokardiograficznym, cewnik jest usuwany. “Zestaw zamykający, zostaje w naczyniu tętniczym i w nie wrasta. Nie ma potrzeby ponownej operacji. Nasz pacjent jest już całkowicie wyleczony” – dodaje dr Dryżek.

Mama Karolka, Sylwia Ciołek, przyznała, że czas operacji synka był bardzo trudny. “To było przerażające na początku, bo nie wiadomo, czego się spodziewać; nie wiadomo, czy się uda i jest strach o dziecko. Był jednak pod dobrą opieką” – wspomina matka dziecka.

Obecnie Karolek waży prawie 3 kg, oddycha samodzielnie i robi coraz większe postępy w jedzeniu. Mama widzi, jak żywym i radosnym dzieckiem jest jej syn.

Młody pacjent będzie wypisany do domu już w przyszłym tygodniu. Przed nim jedynie badanie okulistyczne, które jest standardem dla wszystkich wcześniaków. Operacja Karolka jest kolejnym krokiem naprzód w dziedzinie medycyny, pokazującym jak skomplikowane procedury można przeprowadzić na najmłodszych i najbardziej delikatnych pacjentach.

Dodaj komentarz