fbpx

Czeskie firmy się buntują. Coraz więcej przedsiębiorców wymaga płatności gotówką

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez sieć bankomatów Euronet, co czwarty Czeski użytkownik karty kredytowej spotkał się z sytuacją, w której była wymagana płatność gotówkowa tam, gdzie wcześniej płacił kartą. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, przyczyną może być niechęć przedsiębiorców do wspierania systemu bankowego i obrotu elektronicznym pieniądzem oraz oporu przeciwko państwowemu systemowi ewidencji elektronicznej.
Niechęć do wspierania systemu bankowego

Jak informuje portal Pch24.pl, według badania przeprowadzonego przez jeden z ośrodków badań opinii publicznej na zlecenie sieci bankomatów Euronet, 25% Czeskich użytkowników kart kredytowych doświadczyło sytuacji, gdzie wymagana była płatność gotówką tam, gdzie wcześniej mogli płacić kartą.

Polska Agencja Prasowa podaje kilka przykładów miejsc, w których nie akceptuje się kart kredytowych, w tym schroniska w czeskiej części Karkonoszy oraz większość kempingów w kraju.

100 koron w gotówce w obiegu to 100 koron

Vaclav Jirak, właściciel Pizzerii Andel w Szpindlerovym Mlynie, wyjaśnia swoją decyzję o niewspieraniu systemu bankowego, mówiąc, że jeśli wprowadzi 100 koron w gotówce do obiegu, to na końcu zawsze będzie to 100 koron. Jeśli zrobi to elektronicznie, to nigdy nie będzie to całkowite 100 koron, ponieważ stopniowo pieniądze te znikają w bankach, co osłabia siłę nabywczą ludzi.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal Pch24.pl, były minister przemysłu i handlu, Karel Havliczek, uważa, że niechęć do kart wynika z decyzji obecnego rządu o rezygnacji z Elektronicznej Ewidencji Obrotu (EET), która miała na celu ograniczenie szarej strefy i zapewnienie wpływów do budżetu państwa.

Odmowa akceptacji kart jest zgodna z prawem w Czechach

W mediach przypomina się, że odmowa akceptacji kart jest całkowicie legalna według prawa czeskiego. Przedsiębiorcy nie są zobowiązani do akceptowania tej formy płatności, co obejmuje także kody QR i inne formy płatności bezgotówkowych.

Promowanie płatności gotówkowych w mediach społecznościowych w Polsce

W Polsce, mimo że 70% Polaków preferuje płatności bezgotówkowe, 81% nie wyobraża sobie życia bez gotówki. W mediach społecznościowych widać rosnącą kampanię promującą płatności gotówkowe, argumentując, że płatności gotówkowe zachowują pełną wartość pieniądza, podczas gdy opłaty za transakcje cyfrowe mogą stopniowo ją obniżać. Mimo to, internauci zwracają uwagę, że utrzymywanie gotówki także wiąże się z kosztami, takimi jak transport gotówki, błędy kasjerów, przeliczanie gotówki oraz ryzyko kradzieży.

Dodaj komentarz