fbpx

Powstanie film o Tadeuszu Kościuszce. Nakręcą go polscy producenci

Jak pisze amerykańska gazeta „Variety” polscy twórcy, znani z filmów „Boże Ciało” i „Atak paniki”, w 2022 roku zamierzają nakręcić film o Tadeuszu Kościuszce. Projekt już zyskał finansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Ma opowiadać historię polskiego bohatera po powrocie z Ameryki Północnej i jego zmaganiach z Imperium Rosyjskim oraz trudną dolą chłopów.

Produkcja otrzymała roboczy tytuł, „Scarborn” (pol. „Kos”). W nakręcenie filmu zostali zaangażowani polscy producenci, Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham z Aurum Films.

W artykule „Variety” znajdziemy informacje o zarysie fabuły filmu. Tadeusz Kościuszko jako zaufany współpracownik Jerzego Waszyngtona oraz pułkownik amerykańskiej Armii Kontynentalnej powraca do Polski. Towarzyszy mu czarnoskóry lokaj Jean Lapierre, zwany Domingo. W ojczyźnie polski bohater musi zmierzyć się z problem walki o niepodległość, a także sprawą systemu feudalnego. Wywołuje powstanie przeciw Imperium Rosyjskiemu. Próbuje również zmierzyć z problemem pańszczyzny oraz zaangażowania chłopów w walkę o niepodległość.

Temat Kościuszki i jego powstania był rzadko poruszany przez filmy fabularne. Wśród dotychczasowych produkcji można wymienić zaledwie polski film z 1938 roku, wyreżyserowany przez Józefa Lejtesa. Wśród najnowszych projekcji znajdziemy film dokumentalny „Peasant Prince: Thaddeus Kosciuszko and the Age of Revolution” w reżyserii Alexa Storożyńskiego.

Aktualny projekt ma ruszyć w 2022 roku i otrzymał dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Źródło: historykon.pl

Dodaj komentarz