fbpx

6 oznak dojrzałości emocjonalnej. Szukaj ich na pierwszej randce

Szukasz partnera? Zamiast wypytywać o wykształcenie czy zainteresowania, zaobserwuj jak zachowuje się przyszły partner lub partnerka. Jeśli dostrzeżesz w nim lub w niej tych sześć cech charakteru, dobrze to wróży na (wspólną) przyszłość.

 

Odpowiedzialność

Jeżeli twój przyszły partner potrafi przyznać się do winy, a słowo „przepraszam” nie jest częścią jego słownika wyrazów obcych, może to oznaczać, że w razie dyskusji, będzie empatycznym partnerem, który dąży do zgody. Jeśli natomiast za wszystkie niepowodzenia będzie obwiniał cały świat (polityków, służbę zdrowia, rodziców lub trudną sytuację na rynku) nie chcąc widzieć jak działa przyczyna i skutek, uważaj! W razie potencjalnej kłótni, zawsze będzie szukał winy w tobie, a wszelkie dyskusje będą jak wojna na froncie.

 

Cierpliwość

Potencjalny kandydat lub kandydatka szybko się nudzi lub marudzi, gdy coś nie idzie po jej/jego myśli? Typ surferów/surferek jest bardzo pociągający bo nieprzewidywalny, a tym samym ekscytujący. W dłuższej perspektywie czasu może to jednak oznaczać, że gdy dopadnie was rutyna lub codzienne obowiązki, partner lub partnerka wezmą nogi za pas. Wypytaj ją lub jego o znajomości. Czy są typem wiernych przyjaciół? Czy może raczej unikają zaangażowania? To, co zaobserwujesz może być zwiastunem tego, czego możesz się spodziewać za rok lub dwa.

 

Stosunek do innych ludzi

Wymarzony mężczyzna przepuścił cię w drzwiach lub pomógł starszej sąsiadce wnieść zakupy do mieszkania? Cy twoja partnerka odpowiada na cudze „dzień dobry” i przepuszcza innych w kolejce do kasy? To, jak on lub ona zwracają się do innych osób świadczy o ich poziomie życzliwości oraz inteligencji społecznej. Ma to również przełożenie na sposób mówienia o „eks”, a także rodzicach. Jeżeli usłyszysz skargi – wiedz, że w razie niepowodzenia relacji – możesz być kolejną osobą, o której twój partner będzie się wyrażał w niesprawiedliwy sposób.

 

Elastyczność

O tym, że życie bywa nieprzewidywalne nie trzeba nikogo przekonywać. Na świecie są jednak osoby (może nawet większość), które konsekwentnie oporują przed jakąkolwiek formą zmiany. Jeśli zauważysz podobne symptomy u swojej „randki”, wiedz że może to oznaczać komfortowe życie, ale również lata pozbawione rozwoju, w których każdy dzień będzie przypominał poprzedni. Jeśli jednak na hasło „ahoj przygodo” twojej „randce” błyszczą oczy, a na niespodziewaną zmianę planów reaguje z optymizmem, wiedz że życie z taką osobą będzie jak przygodowa wędrówka przez malowniczy, choć trudny krajobraz.

 

Zdolność do adaptacji

Przepadła wam rezerwacja z restauracji? W ostatniej chwili spóźniliście się na pociąg, a może wspólni znajomi odwołali wizytę? Zdolność to adaptacji, podobnie jak elastyczność jest znakiem dojrzałości emocjonalnej i przewidywania zmiany. Jeśli w takich sytuacjach partner lub partnerka zachowują trzeźwy umysł i nie wpadają w panikę, prawdopodobnie również w innych trudnych sytuacjach życiowych, partner lub partnerka znajdą rozwiązanie, zamiast wpadać w czarną rozpacz. Na takiej osobie zawsze możesz polegać!

 

Zaufanie

Ostatni z punktów nie jest najmniej ważnym. Ostatecznie przecież zaufanie jest nieodłącznym elementem wieloletnich związków. Bez tego elementarnego czynnika nie ma mowy o prawdziwej bliskości. Zaufanie nie dotyczy tylko obszaru seksu, ale również pewnej formy zażyłości emocjonalnej, która sprawia, że niezależnie od tego co przeżywasz, partner nie oceni, ani nie odrzuci. W związku pełnym zaufania jest bowiem miejsce na każde uczucie – zarówno radość i ekscytację jak i smutek i niepokój.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: menshealth.pl

 

Dodaj komentarz