fbpx

Historia kobiety, która widzi 100 razy więcej kolorów od przeciętnego człowieka

Świat, który widzimy naszymi oczami jest kolorowy, a przeciętny człowiek jest w stanie zobaczyć około milion różnych kolorów. Co ciekawe, istnieje osoba, która widzi ich aż 100 razy więcej, co z naszego punktu widzenia wydaje się wręcz nieprawdopodobne.

W 2012 roku naukowcy potwierdzili, że istnieją ludzie, którzy widzą świat bardziej kolorowo i to w sensie dosłownym. Pierwszym w historii potwierdzonym przypadkiem osoby która widzi 100 razy więcej kolorów od przeciętnego człowieka, jest artystka Concetta Antico.

Świat jej oczami wygląda zupełnie inaczej – widzi prawdopodobnie aż 100 milionów kolorów. Naukowcy uważają, że takich niesamowitych przypadków jak Concetta Antico jest więcej, ale dotychczas nie zostało to potwierdzone. Ponadto, uważa się iż tetrachromatykiem mogą być tylko kobiety.

Antico widzi więcej kolorów, ponieważ jej oczy posiadają cztery czopki, czyli o jeden więcej niż w przypadku większości ludzi. Jeden czopek pozwala widzieć około 100 różnych kolorów. Przeciętni ludzie (trichromatycy) posiadają trzy receptory i widzą milion kolorów: 100^3 = 1 000 000. Concetta Antico, czyli tetrachromatyk, posiada cztery czopki: 100^4 = 100 000 000.

Jej receptory pozwalają widzieć czerwony, niebieski, zielony oraz żółty jako barwy podstawowe. Kobieta o niesamowitym wzroku nie potrafi opisać tego, co jest w stanie zobaczyć. To tak jakbyśmy my chcieli opisać kolory osobie, która jest niewidoma.

    “Ty możesz widzieć ciemną zieleń, ale ja zobaczę fiolet, turkus, niebieski. To jest jak mozaika kolorów” – powiedziała Concetta Antico.

Naukowcy uważają, że nie wszyscy ludzie, którzy posiadają takie zdolności, wykorzystują je w pełni. Concetta Antico jest również jedynym na świecie tetrachromatykiem-artystką. Jej dzieła mogą nam ułatwić, zrozumieć to, co ona widzi na co dzień.

3

 

4

 

5

Dodaj komentarz