fbpx

Protest przeciw betonowaniu wąwozu w Kazimierzu Dolnym – petycję podpisało ponad sześć tysięcy osób

Wąwóz Niezabitowskich, przez miejscowych zwany Czarnym to jedna z urokliwych atrakcji turystycznych Kazimierza Dolnego. Władze miasta podjęły decyzję o wyłożeniu jej płytami betonowymi. Mieszkańcy nie zgadzają się z tym pomysłem i zorganizowali petycję z protestem.

Jak piszą organizatorzy petycji na stronie protestu kazimierzdolujacy.pl : „W Kazimierzu wąwozów jest dużo i może się wydawać, że jeden mniej nie robi większej różnicy. Niestety, z roku na rok betonowych płyt przybywa, nigdy nie ubywa – i powstaje wrażenie, że władze miasta chciałyby ten trend stopniowej urbanizacji krajobrazu utrzymać w nieskończoność.”

Argumentują, że pojawienie się ciężkiego sprzętu to dewastacja wąwozu, ponieważ trudno podczas prac nie uszkodzić korzeni drzew w jego skarpach. „O Czarny, urokliwy wąwóz niedaleko Korzeniowego, warto kruszyć kopie: jest bardzo atrakcyjny dla turystów, łatwo dostępny z centrum miasta, idealny do włączania w niedługie trasy spacerowe” – czytamy dalej.

Powodem podawanym przez samorząd są trudności komunikacyjne po deszczu i w sezonie zimowym. Według władz beton może wręcz pomóc w ochronie wąwozu przed naturalną erozją i przejazdami samochodów. Nie chcą jednak słyszeć o zamknięciu wąwozu dla ruchu samochodowego. Tymczasem protestujący twierdzą, że można poruszać się położonym nieopodal „sąsiednim, płytszym i szerszym, już wyłożonym płytami wąwozem.”

Podpisaną petycję organizatorzy protestu przekazali już do samorządu licząc na zmianę decyzji gminnych władz. W dalszym ciągu można ją jednak podpisywać online, mogą to również robić osoby nie mieszkające w Kazimierzu Dolnym. Na chwilę obecną zebrano już ponad 6 tysięcy podpisów.

 

Źródło: kurierlubelski.pl

Opracowanie: Błażej L.

Dodaj komentarz