fbpx

Zdrowotne działanie gry na instrumencie

Muzyka jest sztuką, rozrywką, przyjemnością i lekarstwem, a jej uniwersalizm łączy całe narody i kultury. Jest także, a może przede wszystkim jedną z tych aktywności, które wymagają zaangażowania całego mózgu, dzięki czemu ma zaskakująco dobry wpływ nie tylko na uczenie języków, poprawę pamięci czy koncentracji, ale także na koordynację fizyczną oraz funkcjonowanie ludzkiego ciała i… duszy.

Okazuje się jednak, że nie tylko słuchanie muzyki ma pozytywny wpływ na psychikę. Także jej wykonywanie może być pomocne przy walce z depresją i demencją, zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez naukowców z uniwersytetu St. Andrews. Porównali oni zdolności kognitywne muzyków amatorów oraz osób, które nie grają na żadnym instrumencie, dając im do wykonania kilka prostych, intelektualnych zadań. Okazało się, że muzycy są w stanie szybciej wychwycić i poprawić błędy w porównaniu do nie-muzyków, ich odpowiedzi były także szybsze i bardziej adekwatne niż odpowiedzi osób z minimalnym lub żadnym muzycznym wykształceniem. Muzycy starali się także świadomie nie popełniać błędów podczas wykonywania zadań, a nawet gdy im się to zdarzy – korygowali je znacznie szybciej niż osoby, które nie grają na żadnym instrumencie. Gra okazuje się także niezwykle pomocnym sposobem leczenia dziecięcych zaburzeń psychicznych, o wiele skuteczniejszym niż przyjmowanie leków.

Dzieci, które grają na instrumentach muzycznych, łatwiej się skupiają, kontrolują emocje i mniej lękliwe. Badania opublikowane w Journal of the American Academy of Child & Adolescent Psychiatry wykazały, że praktykowanie muzyki wpływa na tę część kory mózgowej, która odnosi się do wykonywania zadań, pracy pamięci, kontroli nad skupieniem uwagi oraz organizacją i planowaniem przyszłości. Zaplecze muzyczne zdobywane w wieku dziecięcym wpływa także na części mózgu powiązane z procesowaniem emocji. Właśnie dlatego profesor psychiatrii James Hudziak z Vermont College of Medicine uważa w związku z tym, że lekcje gry na skrzypcach mogą przynieść znacznie bardziej pozytywne efekty dla dziecka niż seria leków psychotropowych.

 

Więcej o oddziaływaniu muzyki na ludzką psychikę przeczytasz TU

Autorka tekstu: Awa Fijołek

Dodaj komentarz