fbpx

Deklaracje podatkowe – krótki poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jak rozliczyć PIT-37

Podatki to nie dla wszystkich jasna i prosta sprawa. Szczególnie zagubione mogą poczuć się osoby, które dopiero wchodzą na rynek pracy lub zmieniają dotychczasowy sposób rozliczania. Co warto wiedzieć o PIT-37? Dla kogo jest przeznaczona ta deklaracja i do kiedy należy ją złożyć?

Co to jest PIT-37?

PIT-37 to jedna z deklaracji podatkowych, z której korzystają najczęściej osoby będące zatrudnione jedynie na umowę o pracę (bez dodatkowej własnej działalności), a także ci na umowie-zlecenia. Według konkretnych ustaleń przeznaczona jest ona dla pracowników, zleceniobiorców i innych podatników, którzy:

 • uzyskali przychody z podmiotu działającego na terenie Rzeczpospolitej Polskiej,
 • rozliczają się przy pomocy skali podatkowej,
 • nie odprowadzają samodzielnie zaliczki na podatek – robi to za nich zakład pracy.

Pracodawca wystawia takiemu pracownikowi i zleceniobiorcy PIT-11. Ma on obowiązek przesłać taki druk do końca lutego w danym roku rozliczeniowym. Co ważne, PIT-37 można rozliczyć na kilka różnych sposobów, a przy tym skorzystać też z wybranych ulg podatkowych (jeśli spełnia się ich warunki).

Do kiedy należy złożyć PIT-37?

Okres, w którym można składać deklaracje podatkowe związane z PIT-37, jest uregulowany prawnie. Przypada na czas od lutego aż do 30 kwietnia 2024 roku. Warto zapisać tę datę w kalendarzu, a najlepiej wykonać rozliczenie zaraz po otrzymaniu PIT-11 od swojego pracodawcy.

Jeśli w międzyczasie ktoś o tym zapomni, to najszybszym sposobem jest wpisanie w wyszukiwarkę internetową frazy „Do kiedy PIT-37?”. Wtedy pojawiają się w niej strony z artykułami, a w nich ostateczna data tego rozliczenia. 

Co się jednak stanie, gdy podatnik przekroczy dany termin? Zostaną naliczone odsetki za nieterminowość. Trzeba mieć na uwadze, że każdy przypadek zwłoki jest traktowany nieco odmienne. Inaczej urząd skarbowy będzie traktował osobę, która spóźni się kilka dni, a inaczej taką, która mimo wezwań, wciąż nie rozliczyła swojego podatku.

Sposoby rozliczania PIT-37

Obecnie najwygodniejszą metodą rozliczania PIT-37 jest skorzystanie z usług e-Urzędu Skarbowego. Można zalogować się tam przy pomocy profilu zaufanego, aplikacji mObywatel lub poprzez podanie danych autoryzacyjnych, takich jak numer PESEL, NIP orz wysokość kwoty przychodu.

Ten rodzaj deklaracji da się złożyć na kilka różnych sposobów. Do najważniejszych z nich zalicza się rozliczanie:

 • samodzielne – jest to zwykła metoda, która nie wymaga zaangażowania osób trzecich. Podatnik opiera się tylko na swoim druku PIT-11. Może skorzystać z portalu e-podatki.gov.pl i złożyć deklarację bez wychodzenia z domu;
 • ze współmałżonkiem – możliwe jedynie wtedy, gdy współmałżonkowie są uprawnieni do złożenia PIT-37. Oznacza to, że deklaracja PIT-37 przestaje obowiązywać, jeśli któryś z nich prowadzi własną działalność gospodarczą. Wspólne rozliczanie się może przynieść kilka korzyści, jednak największą z nich jest to, że płaci się niższy podatek dochodowy. Szczególnie da się zaoszczędzić w sytuacji, kiedy jeden z małżonków ma dużo niższe dochody. Dzieje się tak dlatego, że są one liczone wspólnie i dzielone przez 2. Dopiero od tej kwoty odprowadza się podatek;
 • jako osoba samotnie wychowująca dziecko – za dziecko w tym kontekście rozumie się osobę do 18. roku życia lub do 26. roku życia, jeśli nadal się uczy. Takie rozliczanie przysługuje rodzicom samotnie wychowującym pociechę (pannie lub kawalerowi), ale także wdowie/wdowcu lub rozwódce/rozwodnikowi. Ten sposób również przynosi korzyści w postaci możliwości odprowadzenia niższego podatku.

Przy rozliczaniu trzeba podać kilka najważniejszych informacji. Zalicza się do nich dane z dokumentu PIT-11 oraz informacje o wszelkich odliczeniach i ulgach, które przysługują danemu podatnikowi. Należy też uwzględnić dochód z poprzedniego roku rozliczeniowego. Można tu dodatkowo odliczyć koszty uzyskania przychodu.

Co ważne, podczas składania deklaracji podatkowych istnieje opcja przekazania 1% podatku na wybraną przez siebie organizację charytatywną/fundację.

Ulgi podatkowe przy PIT-37

Rozliczanie się ze współmałżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko przynosi korzyści w postaci obniżenia wysokości podatku. Nie są to jedyne ulgi podatkowe, jakie można uwzględnić w PIT-37. O czym jeszcze warto wiedzieć?

 • Ulga dla rodziców 4+ – limit przychodu do uzyskania ulgi to 85 528 zł. Konieczne jest jednak potwierdzenie liczby dzieci w rodzinie oraz ich wieku.
 • Ulga na powrót – uprawnia do uzyskania ulgi przy takiej samej maksymalnej wysokości przychodu jak dla rodzin 4+. Warunek konieczny to zmienienie rezydencji podatkowej.
 • Ulga dla młodych – obowiązuje osoby do 26. roku życia. W tym przypadku podatek dochodowy będzie wynosił 0% do progu 85 528 zł.
 • Ulga dla pracujących seniorów – działa na podobnej zasadzie co ulga dla młodych. Należy jednak złożyć rezygnację z pobierania świadczeń emerytalnych.
 • Ulga na dziecko – inaczej nazywana również ulgą prorodzinną. Wysokość ulgi zależy od liczby dzieci. Dostępna jest tylko dla tych podatników, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych.
 • Ulga na Internet – w tym przypadku potrzebne są dokumenty poświadczające wydatki poniesione na internet. Maksymalna kwota, jaką można uzyskać ze zwrotu to 760 zł.
 • Ulga dla krwiodawców – do jej uzyskania wymagane jest potwierdzenie od stacji krwiodawstwa. Podatnik może odliczyć 6% od swojego dochodu.

To nie wszystkie wypisane opcje odpisania podatku. Każde z tych ulg różnią się od siebie pod względem wymogów i sposobu naliczania. Dlatego też najlepiej zaznajomić się z dokładną listą, która jest dostępna na rządowych stronach jeszcze przed okresem rozliczania się.

PIT-37 to deklaracja, którą uzupełnia się na postawie dokumentu PIT-11 uzyskanego od pracodawcy lub zleceniodawcy. Warto pamiętać o ostatecznym terminie rozliczenia, który przypada na 30 kwietnia 2024 roku (za rok 2023).

Dodaj komentarz