fbpx

Poprawia wzrok nawet o 20 proc. Badacze odkryli, jakie światło lubią nasze oczy

Badacze z Uniwersyteckiego College’u w Londynie opublikowali wyniki badań, które mogą pomóc milionom ludzi poprawić widzenie. Ich zdaniem wpatrywanie się przez 3 minuty każdego dnia w światło o nateżeniu głębokiej czerwieni, znacząco poprawi wzrok.

 

Starzenie się a siatkówka oka

Wyniki niezwykłego eksperymentu pojawiły się w piśmie medycznym „Journals of Gerontology”. Badania zostały przeprowadzone na grupie 24 osób w wieku 28-72 lat. Nikt z uczestników nie cierpiał na choroby oczu.

W miarę starzenia nasz wzrok znacząco się pogarsza. Stopniowo pogarsza się zarówno czułość siatkówki, jak i widzenie barwne. Biorąc pod uwagę starzenie się społeczeństw, jest to coraz ważniejsza kwestia – wyjaśnił motywację do przeprowadzenia badań jeden z autorów, prof. Glen Jeffery.

Wcześniejsze badania, które były przeprowadzone w laboratorium na myszach, trzmielach i muszkach owocowych udowodniły, że ekspozycja na głęboką czerwień poprawia funkcję fotoreceptorów siatkówki. Naukowcy chcieli sprawdzić, czy podobna zależność zajdzie w przypadku ludzi.

3-etapowe badanie

Na początku eksperymentu grupę zbadano pod kątem czułości pręcików i czopków. Czułość pręcików była sprawdzana w zaciemnionym pomieszczeniu, gdy wzrok przyzwyczaił się do mroku. Następnie, naukowcy badali wzrok uczestników pod kątem czułości czopków za pomocą kolorowych liter o bardzo małym kontraście.

Kiedy zbadano wzrok ochotników, kolejnym zadaniem było 3-minutowe domowe doświetlanie oczu. Polegało ono na tym, że każdego dnia przez 2 tygodnie uczestnicy mieli spoglądać na lampę LED, która generowała fale o nateżeniu 670 nm. Po tym czasie znów wykonano na testy czułości czopków i pręcików. Efekt? Wzrok ochotników uległ poprawie, w szczególności w grupie wiekowej 40+. Jest to niezwykle ważne – w tym wieku komórki siatkówki zaczynają się starzeć, za co odpowiedzialne są mitochondria, czyli centra energetyczne komórek.

Gęstość mitochondrialna jest największa w fotoreceptorach siatkówki, które mają wysokie zapotrzebowanie energetyczne, dlatego siatkówka starzeje się szybciej niż inne narządy. Badanie udowodniło jednak, że jest na to rozwiązanie. Dłuższe 650-1000-nm fale są pochłaniane i poprawiają działanie mitochondriów, zwiększając tym samym produkcję energii.

Wyniki

U osób w wieku 40+ wrażliwość czopków na kontrast barwny (zdolność do wykrywania kolorów) poprawiła się nawet o jedną piątą. Poprawa była szczególnie widoczna dla niebieskiej części widma, a więc tej, która jest dotknięta skutkami pogorszonej funkcji mitochondriów. Oprócz tego u badanych rozpoznano także poprawę funkcji pręcików, choć nie była ona tak spektakularna, jak w przypadku czopków.

-Nasze badanie pokazuje, że za pomocą krótkiej ekspozycji na długość światła doładowującą podupadły system energetyczny komórek siatkówki można znacząco poprawić wzrok u starszych osób. Przypomina to doładowanie akumulatora. Technologia jest prosta i tania. Wykorzystuje głęboką czerwień pochłanianą przez mitochondria. Zbudowanie naszego urządzenia kosztuje ok. 12 funtów, dlatego technologia pozostaje dostępna dla ogółu społeczeństwa – podsumował autor badania.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: kopalniawiadzy.pl

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz