fbpx

7 praktycznych zastosowań wody utlenionej. Sprawdzi się w apteczce, w kuchni i w łazience

Masz w domu wodę utlenioną, ale używasz jej sporadycznie – tylko podczas skaleczenia? To błąd. Oto aż 7 możliwych zastosowań popularnego specyfiku. Sprawdzi się zarówno w walce o zdrowie jak i podczas regularnego sprzątania domu.

 Woda utleniona, czyli inaczej nadtlenek wodoru (H2O2) rozcieńczony wodą – to związek chemiczny, który posiada właściwości wybielające, dezynfekujące i antyseptyczne. Najpopularniejszym środkiem w naszych domach jest woda utleniona o 3-proc. lub 5-proc. zawartości nadtlenku wodoru – jest bezpieczna i skutecznie radzi sobie z dezynfekcją podczas zadrapań i skaleczeń. Taki roztwór może mieć również wiele innych zastosowań.

 

Płukanie jamy ustnej

Aby wybielić zęby lub poradzić sobie z bólem dziąseł i zapaleniem gardła należy rozcieńczyć kilka kropli wody utlenionej w małym kubku wody (w proporcji 1:5) i przepłukiwać jamę ustną 2-3 razy dziennie – bez połykania roztworu.

Użyj do prania

Właściwości wybielające sprawdzą się również w przypadku mocno zabrudzonych lub zaplamionych ubrań. Przed włożeniem do pralki zamocz ubrania w wodzie z dodatkiem jednej filiżanki roztworu. Jeśli na ubraniach znajdują się trudne do usunięcia plamy – polej kilka kropli wody utlenionej na brudne miejsce, zapierz i włóż do pralki. Woda utleniona poradzi sobie przede wszystkim z ciemnymi plamami.

Czyszczenie mieszkania
Do wykonania specyfiku czyszczącego najlepiej sprawdzi się 3 -proc. roztwór nadtlenku wodoru. Wymieszaj go w równych proporcjach z ciepłą wodą: czyli do 100 ml ciepłej wody dodaj taką samą ilość wody utlenionej. Roztwór polewaj na gąbkę i czyść trudno dostępne miejsca. Taki naturalny kosmetyk sprawdzi się w toalecie i w łazience – używaj do dezynfekcji muszli klozetowej i czyszczenia osadów z mydła i kamienia.

SPA dla stóp
Cierpisz na nawracającą grzybicę stóp i paznokci? Woda utleniona dolana do miski z ciepłą lub gorącą wodą odkazi stopy i pomoże w leczeniu grzybicy. Taka kąpiel stóp (100 ml wody utlenionej : 100 ml zwykłej wody) stosowana raz na jakiś czas profilaktycznie pomoże zabezpieczyć stopy na wypadek kłopotliwego nawrotu.

Na trądzik i przebarwienia skórne
Woda utleniona – tak samo jak wyciąg z ogórka – posiada właściwości antyseptyczne i wybielające naskórek. Wystarczy nasączyć roztworem wacik kosmetyczny i przykładać bezpośrednio na przebarwione miejsce lub blizny po trądziku. Jeśli masz wrażliwą skórę, rozcieńcz roztwór w niewielkiej ilości wody i dopiero nałóż na twarz.

Zastosuj w kuchni
Każdemu zdarza się od czasu do czasu zostawić na noc nieumyte naczynia. Niestety drugiego dnia stopień trudności mycia wzrasta. Zaschnięte, przypalone i tłuste plamy bezproblemowo znikną, jeśli namoczysz je w ciepłej wodzie z płynem do naczyń i kilkoma kroplami wody utlenionej. Woda utleniona pozwoli ci również wyczyścić i zdezynfekować deski do krojenia mięsa czy lodówkę. W tym celu wymieszaj kilka kropli wody utlenionej z pół litrem ciepłej wody i łyżką octu.

Naturalne pasemka

Rozjaśnianie włosów przy pomocy wody utlenionej jest metodą „starą jak świat” – praktyką powszechnie stosowaną w latach 80. i 90. kiedy farby do włosów nie były jeszcze łatwo dostępne.  Aby przygotować rozjaśniacz wymieszaj 3-proc. wodę utlenioną ze zwykłą wodą w takim samych ilościach.  Specyfik nakładaj na pojedyncze pasma za pomocą wacika lub butelki posiadającą funkcję rozpylacza. Pamiętaj, aby w czasie aplikacji włosy były wilgotne. Spryskuj włosy niewielka ilością preparatu i jedynie niewielkie fragmenty włosów.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: krokdozdrowia.com

 

Dodaj komentarz