fbpx

Rozgwiazda, na boku czy na wznak? Sprawdź, co mówi o tobie pozycja snu

Nie liczy się tylko liczba przespanych godzin, ale również to, jaką pozycję najczęściej przyjmujesz. Spanie w określonych pozycjach może nasilać różnego rodzaju problemy zdrowotne – od bólu pleców i karku po zgagę.

 

Na brzuchu

Spanie na brzuchu jest jedną z najpopularniejszych pozycji przyjmowanych do nocnego spoczynku. I jednocześnie jedną z najgorszych – wszystko z powodu nienaturalnego ułożenia ciała, które wymusza mocny skręt głowy a tym samym powoduje napięcie w szyi. Jeśli spędzasz w tej pozycji większość czasu może powodować to problemy trawienne, rwę kulszową oraz bolesne skurcze w obrębie kolan.

Porada: umieść pod brzuchem płaską poduszkę, aby zapobiec wygięciu dolnej części pleców.

Pozycja embrionalna

Pozycja embrionalna nazywana też pozycją dziecka zwykle kojarzy się z poczuciem bezpieczeństwa i spokojem. Zasypianie na boku z nogami podwiniętymi do klatki piersiowej wyzwala oksytocynę i serotoninę – hormony, które pozwalają ciału całkowicie się odprężyć. Spanie w pozycji embrionalnej może jednak nie być komfortowe jeśli dzielisz łóżko z drugą osobą.

Porada: Aby utrzymać biodra w pozycji neutralnej, umieść niewielką poduszkę między kolanami.

Na wznak

Pozycja, która nazywana bywa spaniem „na żołnierza” jest najrzadziej wybieraną pozycją układania się do snu. Jest niekomfortowa, bo trudno jest w niej wpaść w fazę snu głębokiego – NREM; zwykle kojarzy się z czuwaniem – zatem sprawdzi się bardziej jako poobiednia drzemka. Ponadto, spanie na wznak może powodować bezdech senny i chrapanie, a tym samym wzmagać problemy z sercem. Obciąża przy tym lędźwie i pogarsza trawienie. Nic dziwnego, że tylko 8 proc. społeczeństwa wybiera ją jako sposób na zaśnięcie.

Porada: Jeśli lubisz spać w ten sposób, umieść pod kolanami niewielką poduszkę, która pomoże zmniejszyć obciążenie dolnej partii pleców.

Rozgwiazda

Spanie na plecach z rękami rozłożonymi nad głową to inna wersja spania na wznak. Choć pozycja ta rozciąga ciało, to bardziej sprawdzi się jako jedno z ćwiczeń przed zaśnięciem – spędzenie nocy w tej pozycji powoduje takie same problemy jak spanie na wznak, dodatkowo też może powodować bolesne mrowienie w górnych kończynach.

Porada: Jeśli cierpisz na ból pleców i lubisz spać w pozycji rozgwiazdy, umieść poduszkę pod kolanami i pod dolną częścią pleców.

Na boku
To inna forma pozycji embrionalnej – w tej jednak pozycji nogi są wyprostowane lub delikatnie podkurczone. U osób starszych spanie na boku może powodować problemy z barkiem. Jeśli do snu zwykle wybierasz prawy bok – bądź ostrożny. Ta pozycja obciąża wątrobę, nasila objawy zespołu jelita drażliwego i pogarsza trawienie.

Porada: Można złagodzić ból, umieszczając niewielką poduszkę lub zwinięty ręcznik między ramieniem a materacem, aby stworzyć amortyzację.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: oferminin.pl

 

Dodaj komentarz