fbpx

Skuteczny lek na COVID-19? Dostępny prawie w każdej aptece

Badacze z Uniwersytetu Oksfordzkiego poinformowali, że łatwo dostępny lek wziewny na astmę może służyć jako skuteczny lek na COVID-19. „Jest skuteczny w leczeniu domowym i we wczesnych stadiach choroby” – mówią.

Na Uniwersytecie Oksfordzkim przeprowadzono badanie, w którym wzięło udział 1800 pacjentów powyżej 50. roku życia (stwierdzono u nich współwystępowanie chorób towarzyszących) oraz grupa osób po 65. roku życia – lecz bez dodatkowych chorób. Lekarze podawali przez okres dwóch tygodni 751 chorym „budesonide” – kortykosteroidy wziewne w dawce równej 800 mikrogramów leku.

Efekt? Pacjenci średnio o trzy dni szybciej wychodzili z wirusa niż pozostali. Częściej unikali też hospitalizacji czy groźnych dla życia powikłań. Zdaniem lekarzy ta wiedza może pozwolić uniknąć skutków po wirusowych, zwłaszcza w grupie najwyższego ryzyka – czyli u osób starszych i z chorobami współistniejącymi.

Aby lek wziewny przyniósł oczekiwane rezultaty, należy stosować go dwa razy dziennie. I choć obecnie „budesonide” jest dostępny wyłącznie na receptę, odkrycie może pomóc włączyć lek na listę farmaceutyków przepisywanych przez lekarzy rodzinnych.

– Znaleziono dowody na to, że stosunkowo tani, szeroko dostępny lek o bardzo niewielu skutkach ubocznych, pomaga osobom z wyższym ryzykiem powikłań COVID-19 szybciej wyzdrowieć i poprawić ich samopoczucie. Przewidujemy, że lekarze na całym świecie, którzy opiekują się osobami z COVID-19, wezmą pod uwagę te dowody przy podejmowaniu decyzji dotyczących leczenia – powiedział Chris Butler profesor podstawowej opieki zdrowotnej na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Kortykosteroidy w postaci wziewnej działają przeciwzapalnie w obrębie płuc. Są przy tym skuteczne w leczeniu domowym i we wczesnych stadiach choroby. Mogą zatem pomóc tym, którzy przechodzą chorobę łagodnie, jak i tym, którzy z uwagi na swój stan zdrowia są narażeni na najcięższą postać choroby.

– To kamień milowy w tej pandemii i duże osiągnięcie w badaniach środowiskowych – skomentował prof. Richard Hobbs z uniwersytetu w Nuffield.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Lek wziewny skuteczny w walce z COVID-19. Jest tani i dostępny – Koronawirus SARS-CoV-2 – rp.pl

Dodaj komentarz