fbpx

Ksylem – koniec z brakiem dostępu do wody pitnej

Badacze z MIT wykazali, że ksylem zawarty w sośnie jest w stanie odfiltrować z wody aż 99 proc. wszystkich bakterii. Technologia będzie nie tylko skuteczniejsza niż znane metody, ale przede wszystkim bardziej ekologiczna.

Nowatorski filtr wykorzystujący ksylem, a więc tkankę roślin naczyniowych – w tym sosny – został opisany już w 2014 r., a od tamtej pory nieustannie podlegał ulepszaniu. Ksylem zawarty w drzewach iglastych odpowiada za rozprowadzanie wody i rozpuszczonych w niej soli mineralnych, pobieranych przez korzenie, po całej roślinie.

Amerykańscy badacze stworzyli prototyp z wykorzystaniem ksylemu, który filtruje wodę z szybkością jednego litra na godzinę. W praktyce oznacza to konieczność wymiany filtrów codziennie lub co tydzień, w zależności od skali i potrzeb gospodarstwa domowego.

Co ważne, technologia ta jest ekologiczna, skuteczna i prosta. Ksylem może odfiltrować z wody ponad 99 proc. groźnych dla zdrowia bakterii. Ponadto opłaca się bardziej niż zwykłe gotowanie wody, które wymaga stosowania dużej ilości paliwa, oraz jest efektywniejsze niż filtry membranowe, które wymagają pompy i są awaryjne.

Nowatorska metoda będzie mogła pomóc społecznościom z najuboższych regionów świata. Przypomnijmy, że każdego roku ponad 2 miliony ludzi, umiera z powodu chorób spowodowanych brakiem bezpiecznej wody pitnej.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:  zmianynaziemi.pl

One thought on “Ksylem – koniec z brakiem dostępu do wody pitnej

  • 27 lipca 2022 at 14:23
    Permalink

    Mamy stworzoną w Polsce technologię do oczyszczania i odsalania wody wraz z produktem – Nanoseen, a Bałtyk stałby się idealnym źródłem wody pitnej dla całej Europy! Ale niestety brak wsparcia ze strony rządu w ten innowacyjny w skali globu projekt. Przykre! Nie mówiąc już o tym, że wsparcie w ten projekt dałoby zwycięstwo w wyborach 🙂

    Reply

Dodaj komentarz