fbpx

Gobeliny Zindekh przeciw izolacji. Ten projekt pomaga kształcić dziewczęta w Maroku

Pewien inspirujący projekt artystyczny w Maroku ma pomóc w edukacji odizolowanych młodych dziewcząt, które mieszkają w górach Atlasu.

Nathalie Heller Loufrani postanowiła zaangażować się w projekt i dać coś od siebie po tym, jak przez kilka lat mieszkała w Maroku, gdzie natknęła się na gobeliny Zindekh w swoim Riadzie i natychmiast się w nich  zakochała.

„Od tego momentu nieustannie poszukiwałam informacji na temat gobelinów i osób, które je wykonały” – mówi. „Człowiek, który odkrył je przypadkiem 25 lat temu, zauważył, że jest w nich coś wyjątkowego i niepowtarzalnego. Zgromadził ich bardzo dużą kolekcję bez żadnego konkretnego celu.”

Nathalie dowiedziała się, że gobeliny zostały wykonane przez kobiety mieszkające w górach Atlas w Dolinie Azilal. Zaciekawiona ich historią, postanowiła tam pojechać i porozmawiać z nimi. Na przestrzeni dziejów kobiety berberyjskie zapewniały przetrwanie swojej wiedzy kulturowej i tradycji poprzez haftowanie – przekazywały wiadomości i tajemnice w rowkach gobelinów i w ten sposób ratowały ten rodzaj rzemiosła od zapomnienia.

Z surowych materiałów tworzyły prawdziwe dzieła sztuki o skomplikowanych geometrycznych kształtach i pisały kodami, których mężczyźni nie byli w stanie odczytać. Kiedy kobieta rodzi się w Dolinie Azilal, już w bardzo młodym wieku wie, że ma do spełnienia misję: nauczyć się tkać, aby podążać za wiedzą swojej matki, babki i kobiet, które zamieszkiwały tę ziemię na długo przed nią.

Kiedy Nathalie poszła w góry, aby porozmawiać z kobietami o tym, jak żyją i czym się zajmują, dowiedziała się, że nadal tworzą gobeliny i przechowują je w swoich domach, jednak wiele utalentowanych artystek musiało z tego zrezygnować. Mając dostęp do innych sposobów zarabiania pieniędzy, nie wystarcza im już czasu na tkactwo.

dziewczęta w Maroku

Nathalie postanowiła zebrać gobeliny i wraz ze swoją przyjaciółką Stéphanie Cassan rozpoczęła projekt Lady Berbère, w ramach którego organizuje wystawy tych pięknych dzieł. W ten sposób zbiera fundusze, aby młode dziewczęta mogły się kształcić.

„Udało mi się zgromadzić około 230 gobelinów i jest to zbiór jedyny w swoim rodzaju. Nikt poza mną nie ma takiej kolekcji” – mówi. Chcąc zachować i promować  ich piękno, postanowiła ich nie sprzedawać. Organizuje natomiast wystawy, podczas których opowiada o kobietach w górach Atlasu, a ludzie mogą przekazać pieniądze na rzecz stowarzyszenia Semnid, zajmującego się edukacją izolowanych młodych dziewcząt.

Zdecydowaliśmy się na współpracę ze stowarzyszeniem Semnid, aby pomóc i sfinansować edukację dziewcząt” – mówi. „Zebraliśmy już fundusze dla 10 z nich – dzięki temu mają teraz miejsce do spania i posiłków oraz – co najważniejsze -mogą chodzić do szkoły. Te młode dziewczyny naprawdę chcą się uczyć, a nie jak dotąd, spędzać młodość w domu i zajmować się tkactwem.

Stowarzyszenie Semnid, z siedzibą w Azizal, utworzone w 2012 roku, ma na celu wspieranie edukacji wiejskich dziewcząt w wieku od 12 do 18 lat. Obecnie w trzech domach, z których każdy przyjmuje po 15 młodych dziewcząt, często osieroconych przez ojca lub matkę, panuje rodzinna, ciepła i sprzyjająca nauce atmosfera.

Stowarzyszenie pokrywa wszystkie koszty utrzymania i nauki, zakwaterowania, wyżywienia, materiałów szkolnych, odzieży. Dzięki Semnid każda młoda dziewczyna może kontynuować naukę i utrzymać więź z rodziną i swoją wioską.

Kobiety żyją w górach, nie mając możliwości chodzenia do szkoły, ale dzięki funduszom z wystaw, mają zapewnione miejsce pobytu około godziny drogi od ich domu, gdzie również mogą się kształcić.

Nathalie zorganizowała do tej pory cztery wystawy i ma nadzieję, że w przyszłości wyda książkę zawierającą zdjęcia gobelinów, aby nadal zbierać pieniądze dla dziewcząt.

Więcej o projekcie dowiesz się ze strony Lady Berbere

dziewczęta w Maroku

 

 

Opracowanie: Agata Pałach, autorka bloga Nigdy za późno, o podróżach, życiowych zmianach i języku angielskim.

Źródło: SmileyMovement

 

Dodaj komentarz