fbpx

Czechy ogłaszają sukces w walce z pandemią, kraj zaczyna przygotowania do normalnego funkcjonowania

W środę minister zdrowia Adam Vojtiech poinformował, że udało się powstrzymać niekontrolowane rozprzestrzenianie się koronawirusa na terenie Czech. Kraj może zacząć przygotowywać się na powrót do normalnego funkcjonowania.

W środę 8 kwietnia czeski minister zdrowia ogłosił sukces w walce z pandemią.

– Jak dotąd Republika Czeska zapobiegła najgorszemu – poinformował Adam Vojtiech. Minister podkreślił, że wskazują na to dane statystyczne. Według niego pod koniec kwietnia można spodziewać się 10600 chorych. Wcześniej przypuszczano, że będzie ich ok. 14200. Jak tłumaczył Vojtiech, Czechy są w lepszej sytuacji niż Hiszpania, Włochy, USA lub Wielka Brytania. Zaznaczył, że nie doszło do przeciążenia szpitali i w dalszym ciągu dysponują one wolnymi miejscami dla pacjentów chorych na COVID-19.

Szef Instytutu Informacji i Statystyki Zdrowia Ladislav Duszek zwrócił uwagę na spadającą wartość współczynnika reprodukcji wirusa, który pokazuje ile osób średnio zakaża jeden chory. Aktualnie ten wskaźnik wynosi niewiele ponad jeden, co nie oznacza powstrzymania choroby, ale pokazuje, że rozszerza się ona w sposób kontrolowany – tłumaczył specjalista.

 

One thought on “Czechy ogłaszają sukces w walce z pandemią, kraj zaczyna przygotowania do normalnego funkcjonowania

  • 10 kwietnia 2020 at 09:55
    Permalink

    To w Czechach jest ponad 10 tys zakażeń i robią luzy,a w Polsce jest ledwo ponad 5 tys i robią dodatkowe obostrzenia.

    Reply

Dodaj komentarz