fbpx

Owoce i warzywa “na receptę”. Brytyjczycy testują nowy program

Mieszkańcy dwóch londyńskich dzielnic przez 12 miesięcy będą otrzymywać dofinansowanie zakupu świeżych owoców i warzyw. Program ma na celu poprawę staniu zdrowia obywateli. O nowej inicjatywie poinformował portal The Independent.

— Choroby zależne od diety każdego roku kosztują NHS (National Health Service) miliardy. Co jednak ważniejsze, ograniczane są szanse życiowe osób o niskich dochodach. Mamy nadzieję, że program warzyw i owoców “na receptę” sprawi, że zdrowa dieta stanie się bardziej dostępna dla osób, które zmagają się z problemami finansowymi — przekazał portalowi The Independent Jonathan Pauling, dyrektor generalny Alexandra Rose Charity, organizacji testującej nowy program.

“Recepty” na owoce i warzywa

W eksperymentalnym programie uczestniczy około 120 osób z dwóch londyńskich dzielnic: Tower Hamlets i Lambeth. Mieszkańcy przez 12 miesięcy będą otrzymywać dofinansowanie zakupu świeżych warzyw i owoców.

Pieniądze będą im przekazywane co tydzień w formie voucherów. Dopłata ma składać się z podstawy o wysokości ośmiu funtów (około 44 zł) oraz dodatku w wysokości dwóch funtów (ok.11 zł) na każdego członka rodziny.

Program, mający stanowić odpowiedź na rosnące ceny żywności, został zainicjowany przez organizację Alexandra Rose Charity we współpracy z dwoma lokalnymi ośrodkami pomocy społecznej – Bromley by Bow Centre w dzielnicy Tower Hamlets oraz The Beacon Project w Lambeth.

Jak zauważył dyrektor generalny Alexandra Rose Charity, “niezdrowe jedzenie jest nawet trzy razy tańsze od jego zdrowych alternatyw, o tej samej wartości kalorycznej. Logicznym jest, że ludzie o niskich dochodach będą przedkładać bycie najedzonym nad byciem zdrowym. To jednak generuje problemy na przyszłość”.

Źródło: The Independent

Dodaj komentarz