fbpx

W ten weekend na niebie zagości „Śnieżny Księżyc”. To jedna z największych pełni Księżyca w 2020 r.

W najbliższy weekend będziemy mieli okazję zaobserwować niezwykłe zjawisko, zwane „Śnieżnym Księżycem”. Będzie to czwarta pełnia w tym roku, która dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym, będzie widoczna również w Polsce.

Tegoroczna lutowa pełnia jest wyjątkowa – będzie jedną z największych pełni w 2020 roku. „Śnieżny Księży”c będzie czwartą pełnią, pod względem wielkości tarczy księżyca. Pełnię będzie można obserwować od 7 do 11 lutego.

Sam Śnieżny Księżyc pojawi się na niebie w nocy z 8 na 9 lutego. Pełnia będzie najlepiej widoczna poza miastem, na terenach gdzie nie ma zbyt dużej ilości sztucznego światła, jednak w miastach będzie również doskonale widoczna.

Księżyc zacznie wschodzić w sobotę  już od godziny 15:29. Jego górowanie na niebie przewidywane jest na godzinę 23:34. Pełnia Śnieżnego Księżyca będzie trwać do godziny 7:39 w niedzielę.

Nazwa lutowej pełni księżyca odnosi się do obfitych opadów śniegu, które zazwyczaj pojawiały się w lutym. Wstępne prognozy pogody na weekend są bardzo dobre – w całej Polsce przewidywane jest niemal bezchmurne niebo, co ułatwi obserwację nocnego nieba. Poza księżycem dobrze widoczne będą także gwiazdozbiory.

 

 

Dodaj komentarz