fbpx

Małe żółwiki pojawiły się na Wyspach Galapagos po raz pierwszy od 100 lat!

Po raz pierwszy od ponad wieku na Wyspach Galapagos pojawiły się małe żółwiki. Ekolodzy pracowali nad tym od dziesięcioleci i się udało.

Żółw z Galapagos

Oryginalne pochodzenie tego żółwia to oczywiście Wyspy Galapagos, znajdujące się na archipelagu położonym na zachód od Ekwadoru na Oceanie Spokojnym. Wyspy te mogą być też znane z wizyty sławnego Charlesa Darwina. Czas, który tam spędził znacznie wpłynął na rozwój jego teorii doboru naturalnego.

Żółw z Galapagos jest największym na świecie. Żółwie te mogą posiadać więcej niż pięć stóp i ważyć do 550 funtów. Ich średnia długość życia wynosi ponad 100 lat, a najstarszy żółw zapisany w historii żył aż 152 lata. Żółwie Galapagos żyją powolnym i prostym życiem. Drzemią do 16 godzin dziennie i uwielbiają wygrzewać się na słońcu. Ich dieta składa się z trawy, liści i kaktusów. Ponieważ mają tak wolny metabolizm to wewnętrznie gromadzą duże ilości wody, dlatego mogą spędzić nawet rok bez jedzenia i picia.

Zagrożenia czyhające na Żółwie Galapagos

Kiedy Darwin odwiedził wyspy Galapagos w 1831 roku, żyło tam wtedy 15 gatunków gigantycznych żółwi. Według Czerwonej Księgi IUCN od roku 2019 dwa gatunki są uważane za wymarłe, sześć jest krytycznie zagrożonych, trzy są zagrożone, a trzy są w niepewnej sytuacji. Piętnasty gatunek prawdopodobnie wyginął jeszcze w roku 1800. Od XVI do XIX wieku wielorybnicy, piraci i kupcy zabili około 100 000 żółwi Galapagos. Wykorzystywali je jako źródło pożywienia, a później zabijali dla pozyskiwanego z ich ciała oleju. Obce gatunki zwierząt przywiezione przez ludzi na Galapagos były jednym z największych zagrożeń z jakimi musiały się konfrontować żółwie olbrzymie. Szczury, świnie i psy polują na żółwie i zjadają ich jajka. A kozy, krowy, osły niszczą ich siedliska.

Działania ochronne 

Organizacje takie jak Galapagos Conservancy od kilkudziesięciu lat pracują nad ochroną tych gigantycznych żółwi. Ich inicjatywy obejmowały opiekę nad zagrożonymi żółwiami i ich hodowlę. Organizacje starały się odnowić populację żółwi na wyspach, na których wymarły. Wielką wagę przykładają też do budowania relacji pomiędzy żółwiami a ludźmi.

Jednym z największych triumfów wysiłków związanych z ochroną było działanie Galapagos Conservancy mające na celu oczyszczenie wyspy Pinzón ze szczurów, które nie były rodowitymi mieszkańcami wyspy. Te czarne szczury dostały się na wyspę poprzez statki. Przez ponad wiek szczury wykopywały jaja i zjadały malutkie żółwiki, powstrzymując rozwój ich gatunku. W 1986 roku ekolodzy zaczęli przenosić jaja żółwie z wyspy Pinzón do Santa Cruz Tortoise Center. Tam mogły się wykluć i wyrosnąć bez zagrożenia jakim był czarny szczur. W roku 1970, aż 20 młodych żółwi powróciło do Pinzón z Tortoise Center. Były już na tyle duże, że nie odczuwały zagrożenia płynącego od czarnych szczurów. Jednak w grudniu roku 2012 obrońcy przyrody całkowicie wyeliminowali czarne szczury z Pinzón.

Małe żółwiki niosą nadzieję

W grudniu roku 2014 po raz pierwszy od końca XIX wieku na wyspie Pinzón zauważono małe żółwiki. Podczas wycieczki, której celem było poszukiwanie malutkich żółwi Galapagos znalaziono, aż dziesięć z nich. Ponieważ małe żółwiki zwykle ciężko znaleźć, można zakładać, że jest ich o wiele więcej. Do końca roku 2017, aż 1007 młodych żółwi powróciło do Pinzón. Ich obecność na wyspie daje jednak nadzieję na podtrzymanie gatunku żółwia z Galapagos.

 

Źródło: healthyholisticliving.com

Tłumaczenie: Joanna MM

 

2 thoughts on “Małe żółwiki pojawiły się na Wyspach Galapagos po raz pierwszy od 100 lat!

  • 8 listopada 2019 at 23:20
    Permalink

    A jednak udaje się niekiedy człowiekowi naprawić to , co niegdyś zniszczył – świetna wiadomość !

    Reply

Dodaj komentarz