fbpx

Lekarka ze Szczecina zakwestionowała decyzję światowych towarzystw hepatologicznych

bilde

Dr Ewa Wunsch, 33-letnia lekarka ze Szczecina zakwestionowała ostatnie wytyczne dwóch towarzystw hepatologicznych – amerykańskiego i europejskiego. Po opublikowaniu przez nią wyników nowych badań, rację przyznano polskiej lekarce.

Wątpliwości szczecińskiej lekarki dotyczyły tezy o odstępowaniu od stosowania naturalnego kwasu żółciowego w leczeniu pierwotnego stwardniającego zapalenia dróg żółciowych (PSC). Kwas miał okazać się bezskuteczny lub wręcz szkodzić leczonym – wynikało z badań opublikowanych w “Hepatology”. Zespół kierowany przez dr Wunsch przeprowadził swoje badanie, które potwierdziły, że teza przedstawiona w magazynie jest błędna.

Medycyna wunsch 660
Polska lekarka poprowadziła badania w Klinice Gastroenterologii Szpitala Publicznego im. Tadeusza Sokołowskiego. Ujawniły one znaczące pogorszenie się stanu zdrowia pacjentów w przypadku odstawienia leku. Do wyników badania zespołu dr Wunsch odniósł się w “Hepatology” autor badania dyskredytującego lek. Przyznał on rację szczecińskiej lekarce i zmodyfikował swoje poprzednie sugestie dotyczące leczenia.
Dr Ewa Wunsch znalazła się w gronie finalistów plebiscytu “Polacy z werwą”.

Źródło: http://www.gs24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=%2F20150709%2FSZCZECIN%2F150709720  Anna Folkman

Dodaj komentarz