fbpx

Rybak znalazł wymiociny wieloryba. Został bogaczem

Mieszkaniec miejscowości Songgkhla w Tajlandii może mówić o wielkim szczęściu. 21-letni rybak znalazł 7-kilogramową bryłę wymiocin wieloryba. Chalermchai Mahapan łowił tego dnia barweny, ale kiedy pogoda się pogorszyła, musiał wrócić na ląd z pustymi rękoma. Podczas wyciągania łodzi na plaże natknął się na niecodzienne zjawisko. Okazało się, że to ambra, cenny surowiec, który wykorzystuje się do produkcji perfum. Jego wartość wyceniono na 210 tysięcy funtów brytyjskich.

Zdarzenie miało miejsce przy plaży Samila Beach w mieście Songkhla. 21-letni rybak natrafił na jasny kamień mieniący się w piasku. Na początku pomyślał, że to kawałek skały, jednak po bliższym przyjrzeniu się uznał, że może to być coś ciekawego.

Bosą stopą potknął się o fortunę

Chalermchai Mahapan zaniósł tajemniczą bryłę do wioski i pokazał ją starszym mieszkańcom. Doświadczeni rybacy powiedzieli mu, że trzyma w ręku ambrę, wydzielinę przewodu pokarmowego kaszalota, która jest cennym surowcem dla przemysłu kosmetycznego. W sieci pojawiły się zdjęcia rybaków, którzy podgrzewają grudki ambry na wieczkach od puszek. Pod wpływem ciepła substancja zmienia stan skupienia na ciekły, a podpalona płonie, przypominając wosk. Według mieszkańców wioski to najlepszy test na autentyczność znaleziska.

Mimo opinii starszych przesłano próbki do laboratorium. Wyniki testów potwierdziły, że na plaży Samila Beach znaleziono ambrę. Surowiec został wyceniony na 210 tys. funtów brytyjskich (ok 1,07 mln zł).

Rybak zatrudnił agenta, który szuka dla niego odpowiedniego kupca. Towar wyceniono na 24,5 tys. funtów za kilogram.

– Nie spieszy mi się, żeby to sprzedać – powiedział w wywiadzie dla „Daily Mail” Chalermchai, który znalazł cenną bryłę 6 stycznia.

Źródło: Daily Mail

Dodaj komentarz