fbpx

W Poznaniu urodziły się pięcioraczki. Taka ciąża zdarza się raz na 41 milionów!

W niedzielę 17 stycznia 2021 r. w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym przy ulicy Polnej w Poznaniu odbył się niezwykły poród – na świat przyszły się pięcioraczki. Rozwiązanie nastąpiło w 29. tygodniu ciąży, dzieci są więc wcześniakami i nadal pozostają pod opieką lekarzy. Statystycznie taki przypadek zdarza się raz na 40 960 000 wszystkich ciąż!

Pięcioraczki, które urodziły się poznańskim szpitalu to cztery dziewczynki i jeden chłopiec. Dzieci przyszły na świat przy pomocy cesarskiego cięcia.

Mama pięcioraczków pochodzi z Gniezna, od pewnego czasu przebywała w szpitalu.

Niemowlęta ważą w sumie niecałe pięć kilogramów. Na świat pomogło im przyjść 30 osób. Poród pięcioraczków był ogromną operacją logistyczną. Najmniejsza Anastazja ważyła raptem 680 g, a największy Maksymilian – 1,24 kg. W poznańskim szpitalu wcześniaki spędzą dwa, trzy miesiące.

  • Już się nie możemy doczekać ich przyjazdu. Cale miasto jest poruszone tymi narodzinami  – czytamy komentarz Anny Dzionek, rzeczniczka urzędu miasta w wielkopolskim Gnieźnie, opublikowany w Gazecie Wyborczej.

  • Dzieci spędzą w szpitalu co najmniej dwa, trzy miesiące. Trzeba się liczyć z tym, że pierwszy miesiąc, zwłaszcza dla najmniejszej Anastazji, będzie krytyczny. – mówią lekarze. Prof. Jan Mazela, neonatolog.

Mama pięcioraczków, Hanna, czuje się dobrze. – Dzieci są w stanie stabilnym – mówi neonatolog prof. Jan Mazela, który wraz z zespołem opiekuje się dwójką wcześniaków (pozostała trójka jest na oddziale prof. Marty Szymankiewicz-Bręborowicz).

Urząd w Gnieźnie deklaruje, że ustali z rodzicami – Hanną i Mikołajem – rodzaj pomocy, jakiej potrzebuje rodzina. – W grę wchodzi wiele opcji: pomoc opiekunki, ulgi, wyprawka. Wybór będzie zależeć od rodziców, nie chcemy im niczego narzucać. Rodzice niedawno kupili 60-metrowe mieszkanie, na razie twierdzą, że taki metraż im wystarcza – dodaje Anna Dzionek.

Narodziny pięcioraczków to pierwszy taki przypadek w Poznaniu od 14 lat. “Głos Wielkopolski” podaje, że ostatni raz pięcioraczki przyszły na świat w Poznaniu 15 lutego 2007 roku oraz wcześniej 2 listopada 2006 roku także w szpitalu przy ulicy Polnej.

Do pierwszego porodu pięcioraczków w Polsce doszło natomiast 50 lat temu, czyli 12 maja 1971 r., w Gdańsku. Narodziny pięcioraczków były tematem numer 1. wszystkich gazet na Pomorzu przez kolejne kilka tygodni. Mówiono wtedy nie tylko o pierwszych pięcioraczkach w Polsce, ale także o ósmym takim porodzie na świecie.

Ogólnej oceny prawdopodobieństwa występowania ciąż mnogich u ludzi dokonuje się za pomocą reguły Hellina. Pięcioraczki stanowią tylko 0,0000024% wszystkich ciąż.

Źródło: poznan.wyborcza.pl

Dodaj komentarz