fbpx

Indiański wódz Raoni Metuktire nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla za walkę o Amazonię

Amazonia jest zagrożona. Jak wiele osób podkreśliło, prezydent Brazylii Jair Bolsonaro przyczynia się do wycinki drzew, która ma miejsce już od wielu lat. W 2019 roku odnotowano rekordową liczbę pożarów, dlatego też rola wodza Raoniego Metuktire, przywódcy plemienia Kayapo, stała się taka ważna. To z tego powodu brazylijscy antropolodzy i ekolodzy nominowali go do Pokojowej Nagrody Nobla w 2020 roku.

Propozycję nominacji wysunęła fundacja Darcy’ego Ribeiro, proces zgłoszenia jego kandydatury jest nadal w toku. – “Wódz Raoni to żywy symbol walki o ochronę przyrody i prawa rdzennych mieszkańców w Amazonii” – powiedział Toni Lotar, rzecznik fundacji.

Raoni, lat 89, oskarża prezydenta Bolsonaro o przyczynienie się do pożarów i prosi wszystkich o pomoc w ochronie lasu deszczowego. – “Potrzebujemy wsparcia ze wszystkich stron,” – powiedział reporterom France 24. – “Dotyczy to także stałej pomocy finansowej. Amazonia to jedyne źródło, które może nam zapewnić powietrze, którym wszyscy oddychamy.”

 

 

Źródło: remezcla.com

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

 

Dodaj komentarz