fbpx

8 korzyści codziennego czytania książek. Warto praktykować w 2023 roku!

Czytanie książek to dla wielu osób najlepszy sposób na relaks i mile spędzony czas. Jak podkreślają naukowcy, codzienne czytanie fantastycznie wpływa nie tylko na nasze emocje, ale i mózg.  Poznajcie 8 zmian na które możesz liczyć, jeśli codziennie będziesz czytać książki

Pobudzisz  swój mózg

Poświęcenie czasu na przyswajanie treści lektury powoduje zaangażowane mózgu w pojawiające się sceny. Wykazano to w badaniu rezonansem magnetycznym. Dzięki pozyskanym z niego obrazom wiadomo, że niektóre części mózgu, wraz ze wzrostem napięcia w opowieści, mocniej się uaktywniały. Pobudzone obszary pracowały bardzie efektywnie i były lepiej zsynchronizowane. Wniosek? — codzienne czytanie jest jak regularny trening dla mózgu. Dzięki niemu będzie sprawniejszy.

Poprawisz funkcje poznawcze

Mało która osoba w sile wieku myśli o ryzyku rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, jak np. Alzheimer. Jednak warto wiedzieć, że obniżenie funkcji poznawczych z upływem lat jest naturalne. Nie można do końca tego wyeliminować, ale można zahamować ten proces, żeby do samego końca mózg pozostawał tak sprawny, jak to tylko możliwe. Mózg potrzebuje do tego treningu, a czytanie książek jest jedną z jego najbardziej efektywnych form.

Rozwiniesz empatię

Dzięki wchodzeniu w świat bohaterów odbierasz lekcję empatii, ponieważ w książce zetkniesz się  z  tym,  z czym możesz nie mieć kontaktu w prawdziwym życiu. Doświadczasz emocji, zastanawiasz się nad motywem działań, oceniasz dokonywane wybory i starasz się zrozumieć różne zależności. Dotykanie trudnych historii sprawia, że ​​jesteś bardziej świadomy, że postrzeganie pewnych rzeczy zmienia się w zależności od sytuacji. To z kolei wpływa na wzrost współczucia i tendencji do bardziej wyważonego i sprawiedliwego sposobu patrzenia na różne sytuacje. Nie wszystko jest czarne lub białe, a historie opowiadane przez książki nam o tym przypominają.

Obniżysz poziom stresu

Czytanie jest doskonałym sposobem na odstresowanie się po męczącym dniu. Wybranie relaksującej lektury jest doskonałą odskocznią od codziennych problemów. Według badań już tylko sześć minut czytania może skutecznie obniżyć tętno i zmniejszyć napięcie mięśni. Mózg skupia się na jednym zadaniu, dystansując od pobocznych drobiazgów, które mogą niepokoić i stresować. Regularne wieczorne czytanie książek jest świetnym zamknięciem dnia i sposobem na wyciszenie emocji.

Poczujesz się lepiej

Regularne czytanie książek wpływa na poprawę nastroju, i to na dłuższy czas. Dzięki czytaniu uruchamiasz wyobraźnię, wchodzisz w świat marzeń, co pobudza mózg do wydzielania pozytywnych neurotransmiterów. Czytanie może mieć działanie terapeutyczne, przy wyborze odpowiedniej lektury. Jest pomocne w łagodzeniu lęku, zniechęcenia, smutku oraz objawów depresji.

Będziesz lepiej spał

Ponieważ czytanie przed snem wycisza, dzięki temu ułatwia zasypianie oraz poprawia jakość snu.

Wzbogacisz swój zasób słów

Co prawda to jeden z dobrze znanych skutków czytania książek, ale warto i o nim pamiętać. Kontakt z literaturą zasila twój zasób słownictwa. Nie kosztuje cię żadnego wysiłku, a niepostrzeżenie mózg wykonuje taką pracę, jakbyś miał usiąść do wypisanych słówek i się ich po prostu nauczyć. A tak, po prostu wpadają do głowy nowe słowa, sposób ich zapisu oraz kontekst, w jakich można je zastosować. Dzięki temu potrafisz lepiej się wysłowić oraz łatwiej komunikować.

Poszerzysz wiedzę

Czytanie poszerza horyzonty, przedstawia nowe światy i przybliża styl życia innych ludzi, który dotychczas mógł być dla ciebie mało znany. Ponadto czytanie stymuluje obszar mózgu, który poprawia zapamiętywanie.

Warto czytać każdego dnia, ponieważ korzyści, jakie dzięki temu zyskujesz, są nie do przecenienia.

 

Źródło: ofeminin.pl

One thought on “8 korzyści codziennego czytania książek. Warto praktykować w 2023 roku!

  • 3 stycznia 2023 at 23:01
    Permalink

    Czytanie książki działa na mnie usypiająco.

    Reply

Dodaj komentarz