fbpx

Człowiek, który praktycznie nie posiada mózgu dowodzi, że nauka nie ma bladego pojęcia czym jest świadomość

Pewien Francuz, choć prowadzi zupełnie normalne życie, wyróżnia się niesamowitą cechą – posiada tylko 10% mózgu, pozostałą część czaszki wypełnia w mózgowo-rdzeniowy. Mężczyzna jest w pełni sprawny, pracuje w służbie cywilnej, posiada żonę oraz dwójkę dzieci. Jego przypadek skłania do zadania po raz kolejny ważnego pytania – czym właściwie jest świadomość?

Nauka ekscytuje się odkryciem “człowieka bez mózgu” od 2007 roku. Szczegóły zostały opisane na łamach naukowego czasopisma medycznego The Lancet. Wspomniany Francuz prawdopodobnie sam nigdy nie dowiedziałby się że posiada tylko 10% mózgu gdyby nie zgłosił się do lekarza. Prawie 10 lat temu skarżył się na słabość w lewej nodze. Wtedy badania mózgu wykazały iż większość jego czaszki wypełniona jest płynem.

Lekarze uważają, że mózg pacjenta był stopniowo wyniszczany przez okres 30 lat w wyniku wodogłowia. Wiadomo że stwierdzono u niego tę chorobę jeszcze jak był dzieckiem, lecz został z niej wyleczony w wieku 14 lat. Co zaskakuje, człowiek ten funkcjonuje całkiem normalnie i nawet nie jest chory psychicznie, lecz posiada dość niski iloraz inteligencji, który wynosi jedynie 75 punktów.

Przypadek Francuza zmusza naukowców do poważnych przemyśleń. Wyniki badań z przeszłości sugerowały, że świadomość może być związana z konkretnymi regionami w ludzkim mózgu – np. z przedmurzem lub korą wzrokową. Hipoteza ta okazała się nieprawdziwa, ponieważ Francuz praktycznie nie posiada mózgu, a mimo to jest świadomy.
Axel Cleeremans, psycholog kognitywista z Wolnego Uniwersytetu Brukselskiego stwierdził, że każda teoria o świadomości musi wyjaśnić dlaczego osoba która nie posiada 90% neuronów wciąż wykazuje się zupełnie normalnym zachowaniem. Dekady badań nie dają żadej dobrej odpowiedzi.
W 2011 roku Cleeremans zaproponował własną teorię zwaną tezą radykalnej plastyczności. Według niej, mózg cały czas nieświadomie uczy się opisywać własną aktywność, a opisy te stanowią podstawę świadomego doświadczania. Naukowiec uważa iż mózg charakteryzuje się niesamowitą elastycznością i potrafi dostosować się niemal do każdych warunków.
Źródło: sciencealert.com

Dodaj komentarz