fbpx

Niewidomy wynalazca opracowuje inteligentną laskę, która przy użyciu map Google i czujników rozpoznaje otoczenie

Dzięki pomysłowości pewnego wynalazcy, osoby niewidome będą mogły poruszać się samodzielnie z większą swobodą. “Smart cane” (ang. cane – laska), lub też laska WeWalk, to urządzenie, które przy użyciu ultrasonicznych czujników rozpoznaje otoczenie i poprzez wibracje ostrzega użytkownika o przeszkodach znajdujących się w pobliżu.

Jak relacjonuje CNN, celem tego wynalazku jest ochrona jego użytkowników przed nisko zawieszonymi przedmiotami oraz przeszkodami wyższymi od klatki piersiowej. Taka laska nie tylko może zostać połączona ze smartfonem przez Bluetooth, ale posiada również funkcję asystenta głosowego oraz mapy Google. Co więcej, dzięki wbudowanym głośnikom, użytkownik zostaje powiadomiony o lokalizacji najbliższego sklepu lub przystanku.

Warto podkreślić, że prezes oraz współzałożyciel WeWalk, Kursat Ceylan, sam jest niewidomy. W wywiadzie z CNN wyznał, że motywacją do stworzenia tego projektu była chęć wykorzystania nowoczesnej technologii tak, żeby ułatwić życie niewidomym osobom.

“W dzisiejszych czasach mówi się o latających samochodach, a ludzie niedowidzący i niewidomi nadal używają zwyczajnych lasek” – powiedział dziennikarzowi z CNN. – “Jako niewidomy, napotykam wiele problemów. Na stacji metra nie wiem, którego wyjścia użyć, na przystanku –- który autobus nadjeżdża, a także nie wiem, jakie sklepy znajdują się obok mnie. Tego typu informacji dostarczy właśnie laska WeWalk.”

Takie urządzenie to z pewnością inwestycja – obecnie jego cena wynosi 500$ (niecałe 2000 PLN). Z czasem, gdy już jego popularność wzrośnie, planuje się sparowanie go z aplikacjami do zamawiania taksówek oraz z usługami transportu. Celem jest dalsza poprawa funkcji nawigacji laski WeWalk tak, aby służyła osobom niewidomym jak najlepiej.

Źródło: truththeory.com

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Dodaj komentarz