fbpx

Polska trzecia w Europie pod względem produkcji energii z wiatru

Wichury, które przeszły nad Polską na początku tygodnia pomogły nam zająć trzecie miejsce w Europie, pod względem wielkości produkcji energii z wiatru – podała w środę „Rzeczpospolita”.

Według danych z  Polskich Sieci Elektroenergetycznych, w poniedziałek 7 grudnia w nocy odnotowany został tzw. chwilowy rekord produkcji ze źródeł wiatrowych, sięgający nieco ponad 5,7 gigawatów (GW). Z kolei w niedzielę polskie wiatraki osiągnęły rekordową średnią produkcję godzinową. Z danych PSE wynika, że 6 grudnia o godz. 18 średnia produkcja z wiatraków sięgnęła niemal 5,68 gigawatogodzin (GWh ).

„Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej oszacowało, że polskie farmy tylko w miniony poniedziałek wytworzyły w sumie 113,4 GWh energii elektrycznej, co stanowiło niemal 22 proc. dziennej produkcji netto w kraju. Dało to wiatrakom drugie miejsce pod względem rodzajów źródeł wytwórczych zaraz po elektrowniach na węgiel kamienny (z udziałem ok. 44 proc.) i tuż przed siłowniami na brunatne paliwo (18 proc.)” – czytamy w dzienniku.

Rekord chwilowej produkcji ze źródeł wiatrowych dał Polsce trzecie miejsce w Europie pod względem wielkości produkcji energii z wiatru. Więcej takiej energii w tym samym czasie uzyskały tylko Hiszpania i Niemcy.

„Nasze wiatraki osiągały też jedne z najwyższych na naszym kontynencie współczynników produkcji, tj. ok. 81 proc. wobec średniej unijnej na poziomie 36 proc. w segmencie energetyki wiatrowej na lądzie” – zauważył Janusz Gajowiecki, prezes PSEW cytowany przez dziennik.

Dodaj komentarz