fbpx

Z Bratysławy do Budapesztu w 10 minut? Rewolucja w europejskim transporcie

hyperloop-breakdown-gear-patrol-lead-full-

Przedstawiciele amerykańskiej spółki Hyperloop Transport Technologies podpisali porozumienie ze słowackim rządem w sprawie opracowania koncepcji budowy hyperloopa z Bratysławy przez Wiedeń do Budapesztu – donosi portal Transport Publiczny.pl

Czym jest hyperloop? To specyficzny rodzaj pojazdu, który już dziś określa się jako zupełnie nowy środek transportu. Polega na podróżowaniu w opływowej kapsule, która porusza się w środku specjalnie w tym celu wybudowanej tuby. Może się poruszać z ogromną szybkością (przekraczającą 900 km/h) dzięki ograniczeniu do minimum tarcia i wypompowaniu z tuby powietrza. System i infrastruktura są drogie, ale według założeń firm rozwijających ten pomysł nie droższe niż np. budowa kolei dużych prędkości. Dlatego amerykańscy futuryści widzą wykorzystanie hyperloopa w połączeniu Los Angeles i San Francisco i generalnie w łączeni w ten sposób dużych, ale oddalonych od siebie o co najmniej kilkaset kilometrów, miast.

hyperloop-new-ft

Czas podróży to największa zaleta hyperloopa. W słowackim pomyśle zakłada się, że podróż z Bratysławy do Wiednia potrwa 8 minut przy maksymalnej prędkości, a jazda z Bratysławy do Budapesztu – 10 minut. Jedna z omawianych wersji zakłada też połączenie z Koszycami. Wtedy podróż między zachodnią a wschodnią Słowacją nie powinna trwać dłużej niż 25 minut. Dziś podróż samochodem miedzy stolicami Słowacji i Austrii trwa mniej więcej godzinę.

Więcej na transport-publiczny.pl

Dodaj komentarz