fbpx

Australia: Zielony most dla zwierząt uratuje setki istnień

Australia zdecydowanie wybija się na tle innych państw w kwestii inwestycji w ekologię i ochronę środowiska. W stolicy państwa- Canberrze powstaje porośnięty roślinami korytarz dla zwierząt. Kładka umieszczona nad mostem to efekt pracy studia cx landscape. Sama inicjatywa to zasługa zatroskanych o dobro naszych mniejszych braci mieszkańców miasta.

Kładkę zlokalizowano nad sztucznym zbiornikiem zaporowym, którego początki sięgają lat 30-tych. W związku z rozwojem infrastruktury drogowej i kanalizacyjnej miasta, zalewisko na stałe rozdzieliło dwa sąsiadujące ze sobą rezerwaty przyrody. Od tamtej pory przez 70 lat niemal niemożliwa była migracja przedstawicieli fauny, nie mówiąc już o zachowaniu różnorodności biologicznej roślin na terenach obszarów chronionych. Mniejsze i większe zwierzęta starły się dotrzeć na druga stronę zbiornika mostem. Jednak najczęściej była to podróż w jedną stronę. Zwierzęta  przegrywały w starciu z rozpędzanymi samochodami. Rok po roku ginęły tam setki gadów, ssaków i gryzoni.

Dlatego urzędnicy i obywatele miasta postanowili na powrót połączyć wspomniane tereny, za pomocą kładki porośniętej zielenią.  Przejście będzie pokryte różnymi gatunkami roślin. Poszycie odzwierciedlać ma naturalne elementy przyrody, występujące w australijskim środowisku.  Znajdzie się tam strefa bagienna, kwietne polany oraz wysokie drzewa, żeby każdy mieszkaniec Australijskich lasów komfortowo mógł przedostać się do innej części parku.

Kładka została zaprojektowana w kształcie wstęgi, co umożliwiło dostosowanie jej wymiarów i kształtów do potrzeb poruszających się po niej zwierząt. Przy realizacji projektu wzięto pod uwagę także komfort i wygodę korzystających z obiektu ludzi. Most znajdujący się pod kładką, został poszerzony o chodniki, ścieżki rowerowe, na poboczach zamontowano ławki, a nawet zorganizowano zielony skwer, w którym odpocząć mogą strudzeni drogą przechodnie. Projekt jest jeszcze w fazie realizacji, jednak same wizualizacje oraz zdjęcia poglądowe robią ogromne wrażenie.

 

 

Opracowanie: Kasia Maj

Źródło: whitemad.pl

 

Dodaj komentarz