fbpx

Ludzki mózg ma niezwykłe właściwości. Naukowcy mówią: Potrafimy przetwarzać 11D

Obraz trójwymiarowy? Kino 4D czy 5D? To jeszcze nic, w porównaniu z możliwościami naszego mózgu. Szwajcarscy  neurolodzy odkryli właśnie, że możliwości naszego centrum nerwowego znacząco przekraczają… percepcję właściciela. Odkryto bowiem, że ludzki mózg potrafi tworzyć struktury zawierające nawet 11 wymiarów i są już na to dowody.

Większość z nas postrzega ten świat w czterech wymiarach – trzy wymiary przestrzeni i czwarty wymiar czasu. Tymczasem nasze „centrum dowodzenia nerwowego” potrafi wykraczać znacznie, znacznie dalej.

 

Świat w 11D?

W 2017 roku grupa ze szwajcarskiego Blue Brain Project pracowała nad stworzeniem superkomputera wzorowanego na ludzkim mózgu. Badacze doszli przy tym do zaskakującego wniosku, że mózg jest w stanie tworzyć nawet jedenastowymiarowe struktury. Z jednej strony może to tłumaczyć, przynajmniej częściowo, ogromne i wciąż nie do końca poznane możliwości tego organu, zaś z drugiej otwiera pole do nowych badań i interpretacji.

W trakcie badań naukowcy wykorzystali topografię algebraiczną, pozwalającą opisywać obiekty i przestrzenie niezależnie od tego, jak zmieniają swoje kształty. Analizując grupy neuronów nazwane „klikami” zauważyli, że tworzą one wielowymiarowe figury przestrzenne (nie uwzględniając aspektu czasu).

-Odnaleźliśmy świat, którego nawet sobie nie wyobrażaliśmy– stwierdził główny szef badania Henry Markram z Instytut EPFL.

-Istnieją dziesiątki milionów takich obiektów w malutkich fragmentach mózgu. W niektórych sieciach znaleźliśmy struktury mające nawet 11 wymiarów – dodał.

 

Skomplikowana sieć ludzkiego mózgu

Badacze oceniają, że w ludzkim mózgu jest średnio około 86 miliardów neuronów, połączonych ze sobą na wiele sposobów. Ta skomplikowana sieć rozciąga się we wszystkich możliwych kierunkach i pozwala na uformowanie się w jej wnętrzu zarówno naszej świadomości, jak i myśli. Stworzony przez Szwajcarów matematyczny model, który powstał jako odwzorowanie kory pierwotnej mózgu, zbliża nas do zrozumienia tych mechanizmów.

Po przetestowaniu modelu z wirtualnymi stymulantami porównano wyniki z testem na mózgach szczurów. Naukowcy przekonują nas, że topologia algebraiczna daje odpowiednie narzędzia do zrozumienia i poznania sieci neuronowej, zarówno w skali mikro jak i makro.

Kathryn Hess z EPFL wyjaśnia: „to jak teleskop i mikroskop jednocześnie, potrafi przybliżać obraz wnętrza sieci i znajdywać ukryte struktury, niczym pojedyncze drzewa w lesie, polany i puste przestrzenie, wszystko jednocześnie”.

Z kolei Ran Levi z Uniwersytetu Aberdeen, również pracujący w tym zespole naukowym dodaje, że mózg reaguje na stymulanty „budując wielowymiarową wieżę z klocków, zaczynając od prętów (jednowymiarowe), potem platform (dwuwymiarowe) i wreszcie kostek (trójwymiarowe), a następnie kształty 4D, 5D i tak dalej. Przebieg aktywności w mózgu przypomina wielowymiarowy zamek z piasku, który się nagle materializuje, a potem znika”.

 

Opracowanie: KM

Źródło: focus.pl

One thought on “Ludzki mózg ma niezwykłe właściwości. Naukowcy mówią: Potrafimy przetwarzać 11D

  • 6 stycznia 2021 at 17:17
    Permalink

    czyli kiedyś będzie można “spacerować” przez czas?

    Reply

Dodaj komentarz