fbpx

Annie Beckhelling – bogini gepardów

Jedną z najbardziej inspirujących bohaterek jest dla mnie Annie Beckhelling – niesamowity wulkan energii. Annie zaprosiła mnie do swojego rezerwatu Cheetah Outreach w Kapsztadzie w RPA, gdzie pracuje ze swoimi cętkowanymi aniołami. Zakochałam się tam w prawdziwym boskim arcydziele – najszybszym kocie na ziemi.

Byłam zachwycona widokiem gepardów bawiących się w swoich przestronnych zagrodach. Rezerwat Annie jest naprawdę wyjątkowy – nigdy wcześniej nie spotkałam dużych kotów, które były tak szczęśliwe w niewoli.

Zapytałam Annie, jak to się stało, że założyła rezerwat, a ona powiedziała, że w 1991 roku znalazła jednego osieroconego geparda w Namibii w Afryce. Shadow była wtedy małym kociakiem – chorym i samotnym. Jej rodzice i rodzeństwo zginęli z rąk kłusowników, a ją wystawiono w klatce na sprzedaż. Za sprawą tego osieroconego malca Annie zapoznała się z trudnym losem gepardów i ostatecznie postanowiła założyć Cheetah Outreach. Gdy dopytywałam, jakim cudem wpadła na pomysł, żeby samodzielnie otworzyć i prowadzić rezerwat, chociaż nie miała w tym żadnego doświadczenia, odpowiedziała – Nic nie wiedziałam o gepardach ani o prowadzeniu tego typu działalności. Wiedziałam tylko jedno: że mogę to zrobić. I że mi się uda.

slide1-n
Rzeczywiście się udało. Annie postanowiła poszerzyć świadomość społeczeństwa gepardo-fobów, zaznajamiając ludzi z oswojonymi gepardami, których nazywa „ambasadorami”. Rozpoczęła swój projekt w styczniu 1997 mając do dyspozycji hektar ziemi w Stellenbosch w Republice Południowej Afryki, który otrzymała od Spier Wine Estates. Do jej zespołu dołączył sześcioletni gepard o imieniu Inca, więc zaczęła edukować społeczeństwo przy pomocy dwóch gepardów: Shadow chodziła z Annie na wydarzenia społeczne, a Inca witał gości rezerwatu. Cheetah Outreach zajęło się zapoznawaniem mieszkańców RPA z gepardami. Shadow była pierwszą kocią ambasadorką, która odwiedziła szkoły, dziecięce szpitale oraz wzięła udział w różnych wydarzeniach. Edukowała zarówno dzieci, jak i dorosłych, łącznie z farmerami, którzy strzelali do gepardów przechadzających się po ich terenach w poszukiwaniu ofiary.
Już w pierwszym roku działalności rezerwatu gepardzica Shadow z Cheetah Outreach spotkała się z ponad pięćdziesięcioma tysiącami mężczyzn, kobiet oraz dzieci w instytucjach edukacyjnych, klubach społecznych, hotelach, centrach handlowych oraz na różnych wydarzeniach publicznych. Szacowana roczna ilość gości ośrodka wynosi 350 000, a Inca mógł osobiście powitać ponad 10 procent wszystkich gości odwiedzających to urocze miejsce.

DSC_0053-1024x680

Rozpoczynając Program Cheetah Outreach, Annie postawiła sobie za cel ratowanie wolnożyjących gepardów południowoafrykańskich oraz rozpoczęcie dialogu na temat ochrony przyrody. Miała również nadzieję, że uda się jej rozbudzić u południowoafrykańskiej młodzieży szacunek oraz dumę z rodzimych zwierząt – przy pomocy gepardzich „ambasadorów”. Annie Beckhelling szybko stała się ikoną w środowisku ochrony przyrody. Odwiedzając Cheetah Outreach wykonałam pierwszy krok w swojej własnej misji ratowania tych dzikich kotów przed wyginięciem, ponieważ uważam je za prawdziwe arcydzieła Matki Natury.


Gdyby nie Annie, Shadow nie byłoby na świecie. Zastanówmy się więc nad tym – co zrobiłaby miłość, gdyby znalazła osieroconego, umierającego geparda w klatce, czekającego na okrutną, przedwczesną śmierć? Zapytaj Annie Beckhelling. Miłość uratowałaby tego kota. Wielu ludzi twierdzi, że zwierzęta są dla nich ważne. Pokaż mi swój kalendarz i książeczkę czekową, a powiem ci, co naprawdę jest dla ciebie ważne.

Fragment pochodzi z książki Język Cudów autorstwa Amelii Kinkade – książki, która ukazała się pod koniec  nakładem Wydawnictwa Biały Wiatr.

301-large_default.jpg

Dodaj komentarz