fbpx

Holenderski supermarket wprowadza pierwsze na świecie „kasy z pogawędką” mające pomagać w problemach z samotnością

Holenderski supermarket Jumbo” w Vlijmen podejmuje walkę z osamotnieniem wśród osób starszych, zakładając tzw. kasy z pogawędką” i kawowy kącik rozmów”.

Walka z samotnością dzięki rozmowie

W Holandii (i wielu innych krajach) osamotnienie występujące u osób starszych jest bardzo powszechnym zjawiskiem. Według badań około 50% osób w wieku 55 lat i starszych doświadcza w swoim codziennym życiu poczucia samotności. Fakt ten zainspirował  holenderski lokalny supermarket Jumbo” do wprowadzenia w życie dwóch wyjątkowych inicjatyw, a mianowicie kasy z pogawędką” i kawowego kącika rozmów”.

Rola lokalnego supermarketu

94-letni Christien Smits i holenderski minister Hugo de Jonge w środę, oficjalnie otworzyli “Kawowy kącik rozmów”. Jego celem jest stworzenie miejsca spotkań, w którym osoby starsze będą mogły spotkać się z mieszkańcami i wolontariuszami Fundacji „Alles voor Mekaar”. Fundacja ta jest w pełni zależna od lokalnych wolontariuszy, działa od roku i  już odniosła ogromny sukces. Dzięki niej wspólnie czas spędzać mogą wolontariusze i samotne osoby starsze. Wolontariusze pomagają im robić zakupy, pracować w ogrodzie itp. Supermarket „Jumbo” w Vlijmen chcąc wnieść coś dobrego swoją obecnością, udostępnił fundacji przestrzeń w swoim sklepie, dając tym samym życie “Kawowemu kącikowi rozmów”. Nie był to jednak koniec ich wkładu… Ich kolejna inicjatywa skierowana w stronę osób starszych to tzw. kasa z pogawędką”. O ile nam wiadomo, jest to pierwsza taka kasa na świecie. Działa to mniej więcej tak, że osoby zainteresowane rozmową, mogą podejść do stoiska gdzie kasowanie zakupów może zająć trochę więcej czasu, ale za to kasjerka ma czas na pogawędkę z klientami.

Oficjalne otwarcie Kasy z pogawędką” i “Kawowego kącika rozmów” zostało przeprowadzone w środę. Alexander van Weert (inicjator) ma w stosunku do tych projektów wysokie oczekiwania. „Będziemy regularnie odwiedzać Kawowy kącik rozmów, aby kontaktować się z tymi, którzy potrzebują naszego wsparcia. Będziemy o siebie dbać.” Liesbeth Geveling jest zwolenniczką tego projektu i wolontariuszką. Każdego tygodnia odwiedza 94-letnią Christien Smits. „Idę się z nią napić kawy albo zrobić zakupy, zostałyśmy prawdziwymi kumplami.”

Sprzeciw wobec obowiązującym trendom

Trendy w branży supermarketów polegają obecnie na wprowadzaniu coraz większej ilości technologii, obniżających koszty i popychających konsumentów do korzystania z samoobsługi. Pozwalając klientom aby sami skanowali swoje zakupy, a następnie płacili w kasie samoobsługowej, drastycznie ograniczamy zachodzenie tak potrzebnych nam interakcji międzyludzkich. Dlatego też to, co robi supermarket Jumbo” jest naprawdę godne podziwu i odgrywa kluczową rolę w walce z osamotnieniem.

 

 

Źródło: brightvibes.com

Tłumaczenie: Joanna MM

Dodaj komentarz