fbpx

W katowickiej klinice Angelius leczą kręgosłup… tłuszczem

Klinika Angelius w Katowicach jako jedna z pierwszych w Polsce wdraża nową metodę leczenia dyskopatii. Pacjentom najpierw pobiera się tkankę tłuszczową zawierającą komórki macierzyste, a następnie wstrzykuje je do uszkodzonych dysków.

Pacjent czuje ulgę od razu po wstrzyknięciu – bo chory dysk odzyskuje prawidłowy kształt. Nie ma już tarcia jednego kręgu o drugi, znika więc ból. Komórki macierzyste zawarte we wstrzykniętej tkance potrzebują jednak czasu na przeobrażenie się w komórki tkanki chrzęstnej wypełniającej dysk. – Rzeczywista regeneracja dysku trwa więc od 6 do 12 miesięcy – mówi dr Wysocka.

Pierwszy zabieg z wykorzystaniem nowej metody odbył się w katowickiej lecznicy przed 6 miesiącami, potem było kilka kolejnych. Wykonali je neurochirurdzy: dr Maciej Wojtacha i dr Nikodem Przybyłko.

surgeon-1049535_960_720

Pierwszym pacjentem był 25-letni kolarz, który od kilku lat cierpi z powodu uszkodzenia dwóch dysków w odcinku lędźwiowym. Drugi pacjent, po trzydziestce, od bardzo wielu lat choruje na dyskopatię związaną z siedzącym trybem życia. Komórki macierzyste wstrzyknięto mu do trzech dysków.

  • Zastosowanie tej metody w dyskopatii to nowość. Na razie we Włoszech leczono nią 30 pacjentów. My sami składamy właśnie wniosek o zgodę na rozpoczęcie badań klinicznych nad jej skutecznością. Liczymy na to, że będzie duża – mówi dr Gałaszek.

 

Czytaj więcej na katowice.wyborcza.pl

Autorka tekstu – Judyta Watoła   Foto: pixabay.com

Dodaj komentarz