fbpx

Wybrano najlepszy ser świata 2022 roku

Zakończył się konkurs World Cheese Awards na najlepszy ser 2022 roku. W rywalizacji wzięło udział kilka tysięcy producentów, a zwycą został szwajcarski Le Gruyère AOP surchoix. — Szukam sera, który zabierze mnie w podróż — komentowała jedna z jurorek konkursu organizowanego na przedmieściach Newport w Walii.

W konkursie World Cheese Awards w 2022 r. rywalizowały 4434 sery z 42 krajów. Produkty oceniane były przez 250 jurorów, którzy najpierw wyłonili 98 serów kategorii „super złoto”, a później wskazali finałową „16”. 2 listopada ogłoszono głównego zwycięzcę — został nim szwajcarski ser Le Gruyère AOP surchoix zgłoszony przez producentów Vorderfultigen i Gourmino.

Jurorzy opisali go jako „naprawdę wyrafinowany, ręcznie robiony ser, który rozpływa się na języku i ma nuty ziół, owoców i skóry, ser z dużą ilością smaku i zapachu”. Na drugim miejscu znalazła się Gorgonzola Dolce wyprodukowana przez firmę De’Magi z Włoch, czyli miękki, niebieski ser maślany.

Najlepszy ser świata 2022

Do konkursu zgłoszone zostały sery bardzo różnorodne pod względem rozmiaru, koloru, kształtu, jak i dekoracji. Jurorzy testowali sery, nie znając ich nazw ani pochodzenia. Następnie wystawiali ocenę, przyznając wybraną liczbę punktów. Opinii podlegały oddzielnie wygląd, zapach, smak i konsystencja.

— Ten mógłby być dobry do gotowania albo pieczenia, ale nie jest to najlepszy ser świata. Szukam sera, który zabierze mnie w podróż — komentowała Danielle Blis, jedna z jurorek degustując konkursowe przysmaki.

Czym wyróżnia się Le Gruyère AOP surchoix

Le Gruyère AOP surchoix to twardy szwajcarski ser wytwarzany z mleka krowiego. Jego smak zmienia się wraz z upływem czasu — w pierwszych miesiącach od wytworzenia jest delikatny i lekko słodki, a z kolejnymi miesiącami zyskuje na intensywności.

„To przede wszystkim w 100 proc. tradycyjne rzemiosło i wiedza, przekazywane z pokolenia na pokolenie, nadają Gruyère AOP niepowtarzalny smak i nienaganną jakość”, napisano na stronie internetowej producenta sera. Podkreślono, że procedura produkcji Gruyère AOP „jest ściśle określona” i na każdym etapie musi być przestrzegana. Na przykład krowy, które produkują mleko na potrzeby produkcji Gruyère, są karmione wyłącznie naturalną paszą: świeżą trawą w lecie i sianem w zimie, bez dodatków.

Nazwa sera pochodzi od miasta Gruyères w Szwajcarii. „AOP” w oficjalnej nazwie to natomiast znak jakości i potwierdzenie pochodzenia z regionu, gwarantujące autentyczność produktu i wytwarzanie go zgodnie z tradycyjną recepturą.

 

Źródło: gruyere.com

One thought on “Wybrano najlepszy ser świata 2022 roku

Dodaj komentarz