fbpx

Szwajcarski rząd uznaje homeopatię za równą medycynie konwencjonalnej i wpisuje prawo do korzystania z niej w konstytucji

W Szwajcarii poparcie dla homeopatii jest tak silne, że dwie trzecie Szwajcarów zgodziło się na wpisanie jej na konstytucyjną listę płatnych świadczeń zdrowotnych. Kraj zamieszkuje 8 milionów ludzi.

Oznacza to, że koszty homeopatii, razem z innymi 4 terapiami komplementarnymi, będą teraz pokrywane przez podstawowe, obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Ten rodzaj leczenia był początkowo przedmiotem testów, które do roku 2017 miały wykazać jego „skuteczność, opłacalność oraz trwałość”. Minister Spraw Wewnętrznych Didier Burkhalter uznał jednak, że „niemożliwym jest przedstawienie takiego kompleksowego dowodu”. Ministerstwo wyraziło więc zgodę na pokrywanie kosztów leczenia ze środków obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego pod warunkiem, że jest ono przepisane przez lekarza.

Propozycja rządu zawiera również zapisy zwiększające ilość badań i szkoleń z tej dziedziny. Poza refundacją kosztów leczenia uznawane będą również dyplomy osób niebędących lekarzami i praktykujących terapie alternatywne. Przewidziana jest również większa współpraca pomiędzy medycyną konwencjonalną oraz alternatywną.

Równocześnie środowisko lekarskie poparło decyzję poddania tych metod leczenia międzynarodowym badaniom naukowym, a zwolennicy medycyny alternatywnej uznali to za szansę na uzyskanie sprawiedliwej oceny.

Hansueli Albonico, przewodniczący Union of Associations of Swiss Physicians for Complementary Medicine (Związek Stowarzyszeń Lekarzy Szwajcarskich na rzecz Medycyny Komplementarnej), zauważył, że praktykujący medycynę alternatywną są „pewni” wyniku analiz, biorąc pod uwagę „rzetelne dane z dotychczas przeprowadzonych badań naukowych, w tym 2 tysiącach testów klinicznych”.

W Szwajcarii, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, przypada najwięcej praktyków medycyny komplementarnej na świecie – 17 200 zarejestrowanych u ubezpieczycieli zdrowotnych. Główną przyczyną jest fakt pokrywania wydatków na terapie alternatywne przez pakiety ubezpieczeniowe. Albonico twierdzi, że kolejnym krokiem powinno być rozszerzenia zakresu działania tego rodzaju medycyny.

Poza homeopatią podstawowe obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne pokrywa obecnie w Szwajcarii: medycynę holistyczną, neuralterapię, ziołolecznictwo oraz tradycyjną medycynę chińską (łącznie z akupunkturą, chińskim ziołolecznictwem, masażami, ćwiczeniami oraz dietetyką).

 

Źródło: aurumproject.org.au

Tłumaczenie: Natalia Szpak

One thought on “Szwajcarski rząd uznaje homeopatię za równą medycynie konwencjonalnej i wpisuje prawo do korzystania z niej w konstytucji

Dodaj komentarz