fbpx

Park, który latem zmienia się w jezioro. Zobacz niesamowite zdjęcia szmaragdowego Gruner See

Park położony w regionie Styria w Austrii zmienia się wraz z porą roku. I nie chodzi tu wcale o kolor liści otaczających go drzew czy śnieżne hałdy. Park przechodzi prawdziwą metamorfozę i w lecie staje się szmaragdowym jeziorem, w którym można nurkować.

U stóp austriackich gór Hochshwab, niedaleko miasta Tragoess położone jest Gruner See, czyli “Zielone Jezioro”. Nie jest to jednak zwykle górskie jezioro, zmienia się ono wraz z porami roku. Na wiosnę i w lecie lód z okolicznych gór topnieje i wpływa do jego niecki, a park ciągnący się dookoła zalewa woda. Zatopiony park z jego kamiennymi alejkami i drewnianymi ławkami można podejrzeć, jezioro to częsty cel nurkowych wypraw. Przejrzysta, szmaragdowa woda w zestawieniu z parkowym krajobrazem, który przynależy zazwyczaj do świata na lądzie, robią niesamowite wrażenie. Ryby przepływają pod ławkami, pływa się między gałęziami i pniami drzew, a pod nami ścieżki porośnięte trawą.

2

Zimą jezioro ma ledwie ponad metr głębokości, a otaczający je górzysty park jest idealny na piesze wycieczki.

3

4

3

Jednak, wraz z wiosną i wzrostem temperatur, lód i śnieg z otaczających je gór zaczyna topnieć i spływać do niecki jeziora.

4

 

5

Czas mija, temperatura nadal się podnosi, aż jezioro osiąga ponad 12 metrów głębokości i zmienia się w niezwykłe miejsce do nurkowania.

6

7

Wtedy zielone jezioro jest wręcz szmaragdowe za sprawą trawy i innych roślin zatopionych na jego dnie. Najpiękniej wygląda na przełomie maja i czerwca.

8

9

Nurkowanie w jeziorze jest przeżyciem niecodziennym.

10

11

Płynie się nad alejkami i ławkami parku, mija się most, a w górze widać pochylające się ku tafli jeziora gałęzie.

 

13

W lipcu, poziom wody powoli maleje, a jeziorko się kurczy, żeby oddać miejsce zatopionemu przez miesiące letnie parkowi.

14

Dodaj komentarz