fbpx

Starsi ludzie w Malezji dzielą się swoją mądrością i pomysłami z młodzieżą. Wspaniały pomysł na “żywe biblioteki”

Projekt „żywej biblioteki” w stolicy Malezji opiera się na wiedzy i doświadczeniu osób starszych, przekazujących najlepsze wartości młodszemu pokoleniu. Taki sposób spędzania wolnego czasu jest dla emerytów miłą odmianą, pozwalającą na wypełnienie luki międzypokoleniowej w Kuala Lumpur. Projekt łączy grupy uczniów z domami spokojnej starości, dzięki czemu osoby starsze mogą dyskutować m.in. o wyzwaniach, przed jakimi stają w mieście.

Projekt jest prowadzony przez wspólnotę Światowego Forum Ekonomicznego Global Shapers Community, międzynarodową sieć młodych profesjonalistów z biznesu, środowisk akademickich i społeczeństwa obywatelskiego, chcących wywrzeć pozytywny wpływ na lokalne społeczności. „Umieszczamy uczniów wśród osób starszych” – komentuje Renard Siew, „kurator” z Global Shapers.    „Na sesję „Żywej biblioteki ”przeznaczamy około półtorej godziny, a potem wszyscy siadamy razem do posiłku”. „Niektórzy emeryci byli bardzo samotni i odizolowani, czuli, że ich najbliżsi krewni porzucili ich w domu spokojnej starości” – pewien 32-latek powiedział Fundacji Thomson Reuters.

Starsi uczestnicy, oprócz dzielenia się historiami ze swojego życia, omawiają też kwestie bezpieczeństwa w Kuala Lumpur, tematy dotyczą m.in tego jak dużo czasu mają przechodzący przez pasy piesi zanim zmienią się światła, albo tego w jakim stanie są chodniki.  Młodzi ludzie czerpią wiedzę z tych rozmów w formie warsztatów, tak by potem wyjść z inicjatywą i pomagać w rozwiązywaniu problemów niepokojących osoby starsze.

Rozmowy z “żywą biblioteką” zaczynają się od prywatnych historii życia emerytów, później zaś przechodzą do współczesnych wyzwań, z którymi muszą konfrontować się emeryci. „Większość młodych ludzi jest zainspirowana historiami osób starszych – co więc mogą zrobić, aby pomóc im żyć lepiej?” powiedział Lim, szef szkoły biznesu na Swinburne University w Sarawak.

 

Źródło: weforum

Tłumaczenie: Joanna MM

Dodaj komentarz