fbpx

Amantadyna znowu dostępna w leczeniu COVID-19!

Przychodnia Lekarska Optima, w której leczy przemyski pulmonolog lek. Włodzimierz Bodnar poinformowała, że cholorowodorek amantadyny jest znów dostępny w terapiach w grypie typu A oraz poza wskazaniami rejestracyjnymi (w tym COVID-19). W niedzielę 20 grudnia br. na stronie internetowej Przychodni Lekarskiej Optima w Przemyślu zacytowano fragment komunikatu ministra zdrowia w sprawie ordynowania i wydawania produktu leczniczego Viregyt K:

” (…) Minister Zdrowia informuje, że zostały wydane zgody na czasowe dopuszczenie do obrotu produktu (…), na podstawie których wprowadzany jest do obrotu produkt w opakowaniach przeznaczonych na inne rynki.

(…) Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2018 r. poz. 617) lekarz ma obowiązek wykonywać zawód, zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, dostępnymi mu metodami i środkami zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób, zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz z należytą starannością.

Produkty wprowadzone do obrotu w opakowaniach obcojęzycznych oraz inne znajdujące się w obrocie produkty zawierające amantadynę mogą być ordynowane przez lekarza we wszystkich wskazaniach rejestracyjnych oraz poza tymi wskazaniami zgodnie z aktualną wiedzą medyczną i mogą być wydawane z apteki bez ograniczeń wynikających z powyższego obwieszczenia”

Według informacji, jakie do nas docierają, chlorowodorek amantadyny ponownie pojawi się w aptekach już 21.12.2020 – podaje w komunikacie Przychodnia Lekarska Optima z Przemyśla.

Przypomnijmy, że podczas konferencji, jaka odbyła się we wtorek 15 grudnia br. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, minister zdrowia Adam Niedzielski zakomunikował, że rozpoczęto proces sprawdzania skuteczności amantadyny w leczeniu koronawirusa. Trwa już proces badań klinicznych, który w dwóch ośrodkach wykonuje Agencja Badań Medycznych.

 

 

Źródło: esanok.pl

Foto: dr Włodzimierz Bodnar

 

Dodaj komentarz