fbpx

Ten Filipińczyk wynalazł okna solarne z odpadów roślinnych

Carvey Maigue, student filipińskiego Mapúa University, zakwalifikował się do konkursu James Dyson Award 2020 za swój system zwany AuREUS, czyli nowy rodzaj materiału, który przetwarza światło słoneczne w energię odnawialną.

Jego wynalazek znalazł się pośród 1800 zgłoszeń od młodych wynalazców i inżynierów z 27 krajów z całego świata. Zadanie było proste: zaprojektuj coś, co rozwiąże jakiś problem.

Pomimo pandemii, studenci spotykali się wirtualnie, żeby myśleć nad rozwiązaniami globalnych problemów. Ze wszystkich zgłoszeń, do kolejnego etapu wybrano jedynie 20.

System Maigue’a wykorzystuje odpady roślinne, przetwarzając światło UV w energię elektryczną. Może być wykorzystywany do okien i ścian budynków. Technologia AuREUS wykorzystuje zjawiska wywołujące zorzę polarną. Cząsteczki wysokoenergetyczne zostają pochłonięte przez cząsteczki luminescencyjne, które następnie ponownie emitują je jako światło widzialne.

Maigue pozyskał podobny rodzaj cząsteczek z owoców i warzyw, a następnie umieścił je w żywicy. Wystawione na światło słoneczne, cząsteczki absorbują i emitują światło widzialne, które może następnie zostać przekształcone w energię elektryczną.

 

„Ten rok przyniósł ogromne wyzwania, ale jedno jest pewne – nasza dwudziestka wynalazców pokazała, że młode umysły i nieokiełznana ciekawość zasługują na naszą uwagę  – mówi Tom Crawford, globalny dyrektor Fundacji Dysona. – „Potrzeba rozwiązywania problemów nigdy nie znika, a liczba i różnorodność tegorocznych zgłoszeń są dowodem na to, że wynalazki mają świetlaną przyszłość”.

 

Tłumaczenie: Ola Kotlęga

Źródło: esquiremag.ph

 

 

 

Dodaj komentarz