fbpx

Dziś Światowy Dzień Ziemi

Światowy Dzień Ziemi – to największe ekologiczne święto świata, obchodzone obecnie w 192 krajach.
Z inicjatywą obchodów Dnia Ziemi wystąpił w 1969 roku amerykański ekolog – John McConnell. Miało to miejsce na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego.

Pierwsze obchody Dnia Ziemi ogłoszone zostały 21.03.1970 roku, przez burmistrza San Francisco Josepha Alioto. Termin nie został wybrany przypadkowo, bowiem uznano, że święto powinno być obchodzone w momencie równonocy wiosennej na Półkuli Północnej i równonocy jesiennej na Półkuli Południowej.

Jeszcze w tym samym roku, 22 kwietnia, senator Gaylord Nelson na konferencji w Seattle wypowiedział się za ogólnonarodową demonstracją sprzeciwu przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego i jednoczesnego poparcia dla ruchów ekologicznych. Akcję wówczas nazwano Dniem Ziemi.
Za szerzeniem akcji międzynarodowych obchodów w ramach ONZ wystąpił również prezydent Boliwii – Evo Morales Ayma. Tak więc obecnie obchody Dnia Ziemi w ramach ONZ odbywają się 22 kwietnia (od 2010 roku).

W Polsce obchody Dnia Ziemi zapoczątkowane zostały 22.04.1990 roku przez posła i zarazem ekologa Jana Rzymełkę.

Głównym zadaniem święta jest przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Jest to również doskonała okazja do przedstawienia szerokiej liczbie odbiorców zagrożeń naszej planety oraz dyskusji o zależnościach pomiędzy ochroną środowiska naturalnego, a zdrowiem i życiem jej mieszkańców.
Tegoroczne obchody Światowego Dni Ziemi poświęcone są promocji odnawialnych źródeł energii

dzien ziemi 30

Dodaj komentarz