fbpx

Elisabeth Revol ponownie uratowana przez Polaków. Tylko nasi lekarze mieli odpowiednie leki

Elisabeth Revol po raz kolejny może być wdzięczna polskiej Zimowej Narodowej Wyprawie na K2. Po tym jak bezpiecznie została sprowadzona przez dwójkę polskich himalaistów, okazało się, że lekarze w Pakistanie nie dysponują odpowiednimi lekami. Francuska dostała odpowiednie lekarstwa na odmrożenia, dzięki koordynującemu akcję ratunkową doktorowi Robertowi Szymczakowi. Podanie leku może ograniczyć ryzyko amputacji jej kończyn.

– To perfidna choroba, która postępuje niezauważalnie, bo jest bezbolesna. Często zdarza się tak, że bez podejmowania odpowiednich środków, zmiany w tkankach się rozprzestrzeniają, martwica się powiększa – tłumaczył w radiu France Bleu specjalista ds. odmrożeń, Doktor Emmanuel Cauchy z kliniki w Chamonix. Odniósł się w ten sposób do obrażeń, jakich po wejściu na Nanga Parbat doznała Elisabeth Revol.

Elisabeth prawdopodobnie ma odmrożenia trzeciego i czwartego stopnia. Najbardziej ucierpiała jej stopa, ale trzeba będzie zająć się również rękami. Francuskie media podkreślają, że leczenie w Pakistanie nastąpiło z opóźnieniem, gdyż himalaistka długo przebywała w górach. W dodatku w placówkach medycznych w Islamabadzie nikt nie miał leku, który zalecił jej francuski specjalista.

Bardzo przydatną i dającą dobre efekty, ale drogą, prostaglandynę dostała od sztabu medycznego naszej Zimowej Narodowej wyprawy na K2.

 – Zainspirowany skutecznymi przypadkami leczenia odmrożeń prostaglandyną, zabezpieczyłem ten środek w apteczce polskiej wyprawy na K. Dzięki temu, że mieliśmy ją u siebie, to Elisabeth ją w ogóle dostała – mówi w rozmowie ze Sport.pl Robert Szymczak, polski specjalista od medycyny górskiej.

Robert Szymczak – himalaista, lekarz FormaNaSzczyt doktor nauk medycznych, specjalista medycyny ratunkowej, lekarz wypraw Polskiego Związku Alpinizmu, lekarz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, członek Międzynarodowego Towarzystwa Medycyny Górskiej, wykładowca w Katedrze Medycyny Ratunkowej na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

 

Źródło: sport.pl

Foto: Robert Szymczak / Arch. pryw., Blog Elisabeth Revol

Dodaj komentarz