fbpx

Wyjątkowa sytuacja, która zachwyci dziś fanów astronomii i ciekawskich. Wydarzenie, które długo się nie powtórzy

Zjawiska astronomiczne są fascynujące, a niektóre z nich są do tego wyjątkowo rzadkie. 31 stycznia czyli dzisiaj będziemy mieć szansę zaobserwować nie jedno, a aż trzy. Będą to niebieski księżyc, superksiężyc i zaćmienie księżyca. Po raz ostatni zaobserwowano te trzy zjawiska razem 31 marca 1866 roku. Czyli niemal 152 lata temu.

‘Niebieski księżyc’ to zjawisko, które zdarza się średnio co 2.5 roku. Terminologia ta pochodzi z języka anglosaskiego i zaczęto ją stosować w XVI wieku. Jest to wystąpienie drugiej pełni księżyca w tym samym miesiącu.

‘Superksiężyc’ to zjawisko, które ma miejsce, gdy odległość między Ziemią a Księżycem jest najmniejsza i wynosi od 356 000 km do 406 000 km. 31 stycznia powinna wynieść około 359 000 km. Księżyc wydaje się wtedy być większy i jaśniejszy.

Wreszcie, mówimy o ‘zaćmieniu księżyca’, gdy ziemia znajduje się dokładnie między księżycem i słońcem. To zjawisko będzie 31 stycznia szczególnie widoczne w Indiach, Polinezji Francuskiej, Nowej Kaledonii, a nawet w Ameryce Zachodniej. W Polsce prawdopodobnie będzie można zobaczyć sam koniec zaćmienia.

Popatrzymy dziś wieczorem w niebo:)

 

 

Źródło: doceniac.com

 

Dodaj komentarz