fbpx

Zamiast butików – 80 tys. roślin! O takich centrach handlowych marzymy

51 pięter, a na nich 80 tysięcy roślin – w tym 150 gatunków jadalnych. Ten niezwykły budynek w Singapurze ma pomóc zazielenić wielkomiejską przestrzeń. Mieszkańcy miasta mogą tam pracować, jeść i wypoczywać.

Miasto i park w jednym

CapitaSpring to 51-piętrowy budynek o konstrukcji wieży, który niedawno stanął w finansowej dzielnicy Singapuru. CapitaSpring został zaprojektowany przez pracownie architektoniczne BIG i Carlo Ratti Associati, a ich twórcy wyjaśnili, że projekt był współczesnym sposobem połączenia kultury, ekologii i metropolii w jedną całość.

Efekt jest zdumiewający. Budynek to miejsce przypominające centrum handlowe – w środku jest parking, hawker centre, czyli targ, na którym można kupić „uliczne” jedzenie”, kawiarnie i restauracje, ogólnodostępny basen, biura i rezydencje – z miejscem podobnym do parku.

Niczym las deszczowy

W przeciwieństwie jednak do centrum handlowego tu osią przewodnią nie są butiki, ale zielone rośliny. Co ciekawe, ich układ do złudzenia przypomina strukturę tropikalnego lasu deszczowego. W dolnej części budynku rosną gatunki roślin o dużych i rozłożystych liściach, które lubią cień; kolejne warstwy to rośliny o mniejszych liściach, które potrzebują więcej światła; środkowa część to Zielona Oaza – cztery kondygnacje roślinności, wypełnione bujną roślinnością tropikalną, ze spiralnymi chodnikami pomiędzy nimi.

Na samej górze znajduje się podniebny ogród, gdzie zasadzono 150 gatunków roślin jadalnych. Z roślin korzystają kawiarnie, restauracje i mieszkańcy – którzy rezydują na ośmiu kondygnacjach mieszkalnych. Oprócz tego w budynku znajdują się biurowce oraz miejsca przeznaczone do aktywnego wypoczynku – basen, bieżnia, ogólnodostępna przestrzeń kuchenna i salon.

 

roślin

Zdaniem twórców, CapitaSpring stanowi architektoniczny przykład nowoczesnego eklektyzmu. Budynek idealnie wpisuje się w wielkomiejską kulturę szybkiego życia i jednocześnie odpowiada na rosnące potrzeby częstszego kontaktu z zielenią i naturą. Jak wam się podoba?

 

roślin
Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: INTERIA.PL

 

 

 

Dodaj komentarz