fbpx

Polacy stworzyli okulary, które pomogą niewidomym

Okulary Parsee pomogą niewidomym i niedowidzącym poruszać się po świecie – będą opowiadać, kto i co znajduje się w polu widzenia kamery oraz przeczytają książkę i gazetę. Zastosowane rozwiązania techniczne powstają w całości w Warszawie

Możliwości okularów Parsee mają być naprawdę imponujące – wbudowana w wykonane metodą druku 3D oprawki kamera rejestruje po naciśnięciu przycisku obraz i wysyła go do analizy przez zainstalowaną na smartfonie aplikację.

Ta w przeciągu sekundy jest w stanie rozpoznać i opisać, co zostało uwiecznione na wykonanym zdjęciu. Program udostępnia 4 tryby działania (w przyszłości jej działanie ma być zautomatyzowane) – może podawać ile osób znajduje się w pobliżu oraz wskazać, które z nich są znane noszącej okulary osobie na podstawie wprowadzonego wcześniej zdjęcia.

Aplikacja może także opisywać znajdujące się w pobliżu przedmioty, wskazywać jakiego są koloru oraz działać jako lektor czytający dla noszącej Parsee osoby książki lub gazety. Oprogramowanie i sprzęt zostały stworzone przez programistów w Warszawie – zespół czeka na przyznanie odpowiednich patentów.

Prace nad zestawem rozpoczęły się we wrześniu 2015 roku – twórcy wykonali prototyp okularów i konsultowali jego działanie z osobami niewidomymi i niedowidzącymi. W przyszłości okulary będą smuklejsze, a wbudowana elektronika zostanie zminiaturyzowana.

„Chcemy pokazać ludziom, że dzięki wykorzystaniu nowych technologii naprawdę mogą pomóc osobom potrzebującym. Zależy nam też na sprawieniu, żeby osoby niewidome i niedowidzący miały jak najłatwiejszy dostęp do naszego rozwiązania za darmo – stąd cała kampania crowdfundingowa, działania mające na celu pozyskanie sponsorów i rozmowy z organizacjami państwowymi oraz OPP.”

Aplikacja może opisywać świat w dowolnie wybranym języku – wśród nich znajdzie się też oczywiście ojczysty polski. Na Indiegogo trwa właśnie zbiórka funduszy na dalsze finansowanie badań oraz rozpoczęcie produkcji.

Źródło: parsee.org, antyradio.pl

Dodaj komentarz